Szczecin, 8 października 2024

morska farma wiatrowa połączona z lądem
Baltic Power łaczy się z lądem

Historyczny moment. Baltic Power łączy się z lądem

Wykonano pierwsze połączenie farmy Baltic Power z lądem. Odwiert wykonano bez znacznej ingerencji w środowisko naturalne. Tunel poprowadzono pod wydmą, plażą i dnem morza.

Wykonany odcinek w okolicy Lubiatowa (woj. Pomorskie) pozwolił na utworzenie pierwszego z czterech podziemnych korytarzy. W nich będą poprowadzone będą kable o średnicy 30 cm. Było to pierwsze w Polsce wykorzystanie technologii przewiertu sterowanego na tak dużą skalę. Część prac wiertniczych odbyła się na morzu, z wykorzystaniem ekip płetwonurków i specjalistycznej platformy wiertniczej tzw. jack-up rig.

Baltic Power - największą inwestycją w odnawialne źródła energii

Łącznie, ze wszystkich przewiertów, wydobyte zostanie ponad 8000 m3 urobku. Zlecone przez Baltic Power badania potwierdziły, że wydobyty piasek jest czysty i nadaje się do rekonstrukcji plaży naruszonej w okresie zimowym przez sztormy.

 Prace nad Baltic Power, największą inwestycją w odnawialne źródła energii w naszym regionie, przebiegają zgodnie z harmonogramem i są już mocno zaawansowane. Zakończyliśmy pierwszy i prowadzimy kolejne przewierty dla podmorskich kabli łączących morskie stacje elektroenergetyczne z lądem. Zastosowana przez nas w tym miejscu metoda przewiertu sterowanego, zamiast tradycyjnego wykopu jest bezpieczniejsza dla otoczenia. To pierwsze tego typu zadanie w Polsce, wyjątkowe na tle innych projektów offshore wind realizowanych w Europie – mówi Jarosław Broda, Członek Zarządu Baltic Power.

Baltic Power to wyzwanie inżynierskie

W przypadku Baltic Power prace są wyzwaniem inżynierskim, bo przewiert ma prawie półtora kilometra długości. Wszystkie prace prowadzone są tak, aby maksymalnie ograniczyć ich potencjalną uciążliwość dla mieszkańców i turystów oraz środowiska. W trakcie sezonu turystycznego ciężkie transporty docierają do miejsca przewiertu przede wszystkim nocą, a pojazdy poruszają się w asyście pilota z prędkością 10 km/h. W konsultacjach z władzami, społecznością lokalną i przedstawicielami branży turystycznej ustalono także, że popularne wśród turystów i rowerzystów dojście do plaży, w sąsiedztwie której prowadzone są prace, będzie cały czas otwarte, a dostęp do plaży nieograniczony.

Trwa też budowa stacji elektromagnetycznej

W oddalonych od miejsca przewiertów o ok. 8 km Osiekach Lęborskich trwają prace nad budową lądowej stacji elektroenergetycznej. Wraz z przyłączem kablowym umożliwi ona odbieranie energii wytwarzanej przez farmę Baltic Power i włączenie jej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.  Budowa stacji transformatorowej (ONS) jest zaawansowana w ponad 40 procentach. Jej zakończenie planowane jest na czwarty kwartał 2025 r.

Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce

 Baltic Power to jednocześnie jedna z pierwszych na świecie farm, z turbinami wiatrowymi o mocy 15 MW każda. Jej wieże zostaną w znacznej części wykonane ze stali produkowanej przy użyciu energii z OZE. Baltic Power pokryje 3% zapotrzebowania Polski na energię, tym samym ograniczając krajową emisję CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie.

Opracowanie: redakcja portalu Dolina OZE

Dodaj komentarz

Popularne artykuły

wiatraki Pomorze Zachodnie
Największe farmy wiatrowe są na Pomorzu Zachodnim
zaklad wież wiatrowych szczecin
W Szczecinie rośnie fabryka Windar Renovables
eko magazyn dunikowo
Finał budowy najnowocześniej inwestycji magazynowej w naszym regionie.
terminal Świnoujście eko
Port w Świnoujściu będzie bardziej eko
szczecin magazyn energii pge
Pod Szczecinem ruszyła budowa jednego z największych w Europie  magazynów energii 
windar polska paih statuetka
Windar Polska z ważną nagrodą za inwestycje w Szczecinie 

ostatnio dodane

Rozmowy na fali o biznesie 
Szkolenie widmo czyli jak Orlen wystawił uczniów do wiatru
Ukradł przewody do ładowania aut elektrycznych 
Zaglądamy na budowę Centrum Symulatorów Promów i Offshore
Uczniowie sadzą drzewa. Lekcja ekologii w praktyce
Finał budowy najnowocześniej inwestycji magazynowej w naszym regionie.
1 2 3 22

Tagi

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl