Szczecin, 10 września 2024

ładowarki do elektryków

To największe zagęszczenie ładowarek do elektryków na Pomorzu Zachodnim

Firma GARO, producent inteligentnych ładowarek do aut elektrycznych, na terenie swojej nowej siedziby w Szczecinie posiada kilkanaście punktów ładowania. Takiej liczby ładowarek w jednym miejscu nie ma w całym regionie. To poligon doświadczalny, na którym testujemy nowe rozwiązania - mówi Marek Samborski, prezes zarządu GARO Polska.

Od blisko roku firma GARO funkcjonuje w nowym miejscu. Jej aktualna siedziba mieści się przy ul. Kadmowej w Szczecinie, na terenie Specjalnej Szczecińskiej Strefy Ekonomicznej Trzebusz. 

W ramach inwestycji powstała hala magazynowo-produkcyjna o pow. 15 tys m2. Posiada ona nowoczesne rozwiązania proekologiczne, jest ogrzewana i chłodzona pompami ciepła. Pracę tych urządzeń już niedługo będzie wspomagała duża instalacja fotowoltaiczna o mocy około 400 kW zainstalowana na dachu budynku. 

Ciekawostką jest fakt, że parking przed nową halą wyposażono w punkty do ładowania samochodów elektrycznych. 

Takiej liczby ładowarek w jednym miejscu nie ma w całym regionie.

Faktycznie posiadamy obecnie prawdopodobnie największy hub w województwie, w skład którego wchodzi 18 punktów ładowania. Nie jest on jednak ogólnodostępny a raczej jest to swoisty poligon doświadczalny, na którym testujemy nowe rozwiązania Oczywiście ładujemy własną flotę w tym auta odwiedzających nas gości z pozostałych oddziałów Grupy GARO – mówi Marek Samborski, prezes zarządu firmy GARO.

Jednak klienci indywidualni nie mają powodów do zmartwień, bo w okolicy jest możliwość skorzystania z ogólnodostępnych punktów ładowania.

Bardzo cieszy nas fakt, że nasz sąsiad – piekarnia Asprod – zdecydował się zaufać jakości naszych produktów i rozpoczął przygodę z elektromobilnością instalując w ramach infrastruktury ogólnodostępnej po jednej stacji AC i DC. Te punkty ładowania są dostępne dla wszystkich użytkowników –  dodaje Marek Samborski

Nowy zakład firmy Garo. Nowe możliwości

Decyzja o budowie większego zakładu produkcyjnego firmy Garo to odpowiedź na dynamicznie rozwijający się rynek elektromobilności. Nowy zakład zwiększył zdolności produkcyjne prawie 10 krotnie. Aktualnie utrzymuje się one na mniej więcej stałym poziomie. W ostatnim czasie spółka wprowadziła na rynek nową platformę Entity, a w ostatnich dniach poszerzyła ją o dodatkowy produkt Entity Compact. Dodatkowo uruchomiła w swoich produktach funkcję wielopoziomowego DLM, czyli systemu pozwalającego na dynamiczne zarządzanie mocą. System sprawdza się zarówno w domowych garażach pilnując, aby nasza stacja ładowania nie pobrała za dużo mocy w chwilach zwiększonego zapotrzebowania innych domowych urządzeń. Jest również strażnikiem mocy dla skomplikowanych instalacji publicznych w skład w których wchodzi kilkanaście a nawet kilkadziesiąt punktów ładowania.

Auta elektryczne coraz bardziej popularne

Zapytaliśmy Marka Samborskiego czy w związku ze wzrostem liczby elektryków na naszych drogach można zauważyć też zwiększony popyt na ładowarki? 

Aktualnie widać pewną stagnację, ale to też zależy od rynku jak i grupy produktów. Patrząc na nasz rynek widzimy powolny, ale stabilny wzrost popytu. Szczególnie w obszarze infrastruktury ogólnodostępnej. Widzimy bardzo dużą aktywność inwestycyjną w obszarze stacji DC motywowaną rozporządzeniem AFIR, które nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek znacznego zwiększenia mocy punktów ładowania

O firmie GARO Polska.

Spółka wchodzi w skład szwedzkiej grupy Garo, która powstała w 1939 roku. W Szczecinie działa od 1996 roku. Na początku zakład mieścił się w podszczecińskim Tanowie. W 2012 roku rozpoczęła się budowa nowej siedziby na prawobrzeżu przy ul. Szymborskiej. W 2017 roku zakład powiększył się o kolejne 4500 m kw. W związku z dalszym rozwojem firmy, jesienią 2021 roku zarząd w Szwecji podjął decyzję o budowie nowego zakładu. W ten sposób powstała nowa siedziba.

Garo produkuje stacje do ładowania samochodów elektrycznych. W Polsce specjalizuje się w produkcji naściennych stacji ładowania prądem przemiennym (wallbox AC), które mogą również pełnić funkcję stacji ogólnodostępnych. Spółka wykonuje również różnego typu rozdzielnice dystrybucji energii na potrzeby zarówno placów budów, jak również gotowych obiektów. 

autor:Tomasz Klek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Popularne artykuły

zespół parlamentarny pomorze zachodnie oze
W Sejmie rozpoczął pracę ważny zespół dla Pomorza Zachodniego
nabór wniosków ogrzewanie szczecin
Program Ciepłe Mieszkanie. Mieszkańcy Szczecina składają wnioski
oze pomorze senator Gawłowski
Jak przyspieszyć rozwój energetyki odnawialnej? Rozmowa z senatorem Stanisławem Gawłowskim
farma fotowoltaiczna golczewo
Ruszyła największa farma PV na Pomorzu Zachodnim
rezerwaty przyrody szczecin
Nowe rezerwaty przyrody na Pomorzu Zachodnim. Zobacz gdzie
prezydent usa energia odnawialna
Donald Trump zagrożeniem dla rozwoju OZE?

ostatnio dodane

Straż Pożarna inwestuje w energię odnawialną, elektromobilność i bezpieczne ratownictwo
Energia ze śmieci znów zasili Szczecin?
Małe porty a przyszłość branży offshore. Felieton Andrzeja Montwiłła 
Nowe rezerwaty przyrody na Pomorzu Zachodnim. Zobacz gdzie
Rewitalizacja w parze z ekologią
Zielona energia w schronisku dla bezdomnych zwierząt 
1 2 3 15

Tagi

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl