Szczecin, 12 marca 2025

falochron Darłowo

Z myślą o offshore. Rusza przebudowa falochronu w Darłowie

Wykonawca wyłoniony, umowy podpisane teraz czas na przebudowę falochronu w Darłowie. Zadanie jest kluczowe, bo od 2026 roku darłowski port ma służyć serwisowaniu farm wiatrowych na Bałtyku

Cel inwestycji jest jasny: przywrócić dobry stan techniczny falochronu i zabezpieczyć go przed erozja, spowodowaną wysoką dynamiką mas wodnych.  Inwestycja wpisuje się  w plany rozwojowe darłowskiego portu, który oprócz funkcji handlowej, rybackiej i turystycznej przygotowuje się także do uruchomienia na swoim terenie terminala serwisowego morskich farm wiatrowych.

Zakres robót jest szeroki i obejmuje przebudowę falochronu zachodniego (ok. 356,5 m) i budowę nowej ostrogi (100 m) przy falochronie wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Nowa konstrukcja falochronu (ścianki szczelne) zostanie wykonana po obrysie konstrukcji istniejącej i będzie zabezpieczona narzutem kamiennym. Do przebudowanego falochronu zachodniego zostanie dobudowana ostroga, której zadaniem będzie ograniczenie oddziaływania falowania wewnątrz awanportu w darłowskim porcie.

Inwestycja z myślą o offshore

Zarówno na falochronie, jak i na ostrodze, zostanie zamontowane nowe wyposażenie, zgodne z obowiązującymi przepisami i warunkami technicznymi, m.in. system odbojowy, drabinki wejściowe, sprzęt ratunkowy, barierki ochronne, światła nawigacyjne w częściach głowicowych i oświetlenie na obydwu budowlach. Dodatkowo, falochron zostanie oświetlony na całej długości. Projektowane prace nie będą miały wpływu na zmianę szerokości istniejącego toru wodnego, przebiegającego w osłonie falochronów, ani na inne jego parametry. 

Zadanie jest realizowane z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Jest to pierwszy projekt Urzędu finansowany z KPO, a jego realizacja jest możliwa dzięki drugiej rewizji Planu, przyjętej przez Komisję Europejską w lipcu ubiegłego roku. 

Wykonawcą robót jest Korporacja Budowlana DORACO z Gdańska, za kwotę ok. 118,8 mln zł, natomiast inżynierem kontraktu wybranym dla tego zadania została firma EKO-INWEST S.A. ze Szczecina za kwotę ok. 1 mln zł.

Redakcja: Dolina OZE

Dodaj komentarz

Popularne artykuły

praca offshore studenci
Jeszcze nie skończyli studiów a już pracują w branży offshore. ROZMOWA
farma fotowoltaiczna golczewo
Ruszyła największa farma PV na Pomorzu Zachodnim
praca na wiatrakach
Startuje rekrutacja do 3. edycji programu “Wiatr - kopalnia możliwości”
ładowarki do elektryków
To największe zagęszczenie ładowarek do elektryków na Pomorzu Zachodnim
wiatraki Pomorze Zachodnie
Największe farmy wiatrowe są na Pomorzu Zachodnim
offshore szczecin zahorski
“Dolina Offshore” na wyciągnięcie ręki?

ostatnio dodane

Rozmowy na fali o biznesie 
Szkolenie widmo czyli jak Orlen wystawił uczniów do wiatru
Ukradł przewody do ładowania aut elektrycznych 
Zaglądamy na budowę Centrum Symulatorów Promów i Offshore
Uczniowie sadzą drzewa. Lekcja ekologii w praktyce
Finał budowy najnowocześniej inwestycji magazynowej w naszym regionie.
1 2 3 22

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl