Szczecin, 14 kwietnia 2025

Przy tej inwestycji zastosowano rozwiązania jak przy budowie wiatraków

W Ustroniu Morskim, tuż przy linii brzegowej powstaje hotel na palach. W realizację tej inwestycji zaangażowana jest firma Aarsleff, znana m.in z budowy turbin wiatrowych na lądzie.

Hotel zostanie wybudowany zaledwie 58 metrów od linii brzegowej morza. Na działce, na której powstanie występują organiczne grunty słabonośne oraz grunty gliniaste, co uniemożliwia bezpośrednie posadowienie budynku.

W tym przypadku projektanci Aarsleff zdecydowali na zastosowanie dwóch technik W miejscach gruntów organicznych zaprojektowano pale prefabrykowane. Tam gdzie grunty organiczne nie występowały lub ich obecność była nieznaczna zaprojektowano kolumny betonowe (FDC). Kombinacja obu technologii zapewnia wytrzymałość konstrukcji, równomierne (niewielkie) osiadania oraz efektywne wykorzystanie zasobów i czasu.

Jesteśmy specjalistami w takich rozwiązaniach. Na polskim rynku istniejemy od 30 lat. Łączenie technologii jest czymś, czym się szczycimy. Dostęp do różnych możliwości jest dla nas przewagą konkurencyjną. Technologię pali prefabrykowanych najczęściej wykorzystujemy przy posadowieniu turbin wiatrowych na lądzie oraz w budownictwie mostowym. Mamy setki turbin wiatrowych oraz mostów posadowionych przy użyciu tej technologii. Ostatnio niestety mniej realizujemy farm wiatrowych, bo rynek stoi i czeka na zmiany w prawie. Pale prefabrykowane to corowa technologia, którą stosujemy i staramy się być w tym obszarze bardzo aktywni – mówi Dariusz Iwan, dyrektor handlowy w Aarsleff sp. z o. o.

Pale prefabrykowane charakteryzują szybkością realizacji oraz niskim śladem węglowym. To jest przewaga tej technologii. Te elementy produkowane są wytwórni w Kutnie skąd trafiają do różnych miejsc w Polsce. Aarsleff wykorzystuje tę technologię w projektach energetycznych związanych z budową sieci przesyłowych najwyższych napięć realizowanych przez PSE S.A.Obok realizowanego obecnie obiektu znajduje się nowoczesny budynek w fazie wykończeniowej. Mimo takiego bliskiego sąsiedztwa zdecydowano o zastosowaniu technologii pali prefabrykowanych.

 

Pomiar drgań sąsiadującego budynku, jego inwentaryzacja oraz dostosowanie nośności pali do przewidywanych drgań były argumentem za zastosowaniem pali prefabrykowanych – najszybszej dostępnej technologii palowania.

Autor: Tomasz Klek

Dodaj komentarz

Popularne artykuły

praca offshore studenci
Jeszcze nie skończyli studiów a już pracują w branży offshore. ROZMOWA
farma fotowoltaiczna golczewo
Ruszyła największa farma PV na Pomorzu Zachodnim
praca na wiatrakach
Startuje rekrutacja do 3. edycji programu “Wiatr - kopalnia możliwości”
ładowarki do elektryków
To największe zagęszczenie ładowarek do elektryków na Pomorzu Zachodnim
wiatraki Pomorze Zachodnie
Największe farmy wiatrowe są na Pomorzu Zachodnim
offshore szczecin zahorski
“Dolina Offshore” na wyciągnięcie ręki?

ostatnio dodane

Rozmowy na fali o biznesie 
Szkolenie widmo czyli jak Orlen wystawił uczniów do wiatru
Ukradł przewody do ładowania aut elektrycznych 
Zaglądamy na budowę Centrum Symulatorów Promów i Offshore
Uczniowie sadzą drzewa. Lekcja ekologii w praktyce
Finał budowy najnowocześniej inwestycji magazynowej w naszym regionie.
1 2 3 22

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl