Zakres inwestycji to budowa zbiorników przeznaczonych do odbioru popłuczyn (innych niż niebezpieczne) oraz odbioru wód balastowych ze statków. Projekt obejmuje zaawansowany system magazynowania, filtracji i biologicznej dezynfekcji wód. Wydajność całego układu to 60 m3/h, pojemność retencyjna zbiorników wyniesie w sumie 400 m3.
Te popłuczyny ze statków czy wody balastowe nie będą zrzucane bezpośrednio bez podczyszczenia do zbiorników wodnych. W tej chwili będzie to zrzucone poprzez oczyszczalnię do sieci kanalizacyjnej. Rozwiązania, które zastosujemy będą polegały na filtracji mechanicznej cząstek łatwo opadających i cząstek pływających oraz na filtracji chemicznej czyli neutralizacji oraz przemiany pH tego ścieku – mówi Paweł Kwapis z PTB Nickel
To działanie zwiększy na pewno konkurencyjność naszego portu, który nie zostanie wykluczony poprzez to, że nie nadąża za trendami w ochronie środowiska.
Porty żeby funkcjonowały muszą spełniać odpowiednie wymogi, muszą posiadać na przykład urządzenia do uzdatniania i do oczyszczania wody. Jeżeli byśmy tego nie zrobili to mogłyby zostać nałożone ograniczenia na nasz port i zmniejszyć naszą konkurencyjność – dodaje Paweł Kwapis
Inwestycja zlokalizowana jest w przy Terminalu Promowym w Świnoujściu przy ul. Fińskiej. Jej realizacja wyniesie ponad 2 lata. Zgodnie z harmonogramem oczyszczalnia powinna ruszyć w pierwszym półroczu 2027 roku.
Wartość projektu pn. „Zapewnienie odbioru odpadów ze statków w porcie Świnoujście w celu spełnienia wymagań środowiskowych” szacowana jest na ok. 8 mln zł. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście otrzymał na tę inwestycję 85 proc. dofinansowania w ramach trzeciego naboru nowego unijnego Instrumentu „Łącząc Europę”
Autor: Tomasz Klek
telefon: 732722915
mail: kontakt@dolinaoze.pl