Szczecin, 11 grudnia 2024

prąd z odpadów ecogenerator
Energia ze śmieci znów zasili Szczecin. FOT: EcoGenerator Szczecin

Energia ze śmieci znów zasili Szczecin?

W przyszłym roku energia elektryczna wyprodukowana przez EcoGenerator rozświetli szczecińskie ulice, napędzi tramwaje i autobusy, a także miejski biurowiec.

Najwięcej energii, bo około 13 800 MWh trafi do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Przez cały 2025 rok, dzięki energii elektrycznej wyprodukowanej z odpadów, oświetlone będą setki ulic, w tym np. Trasa Zamkowa, mosty, przejścia dla pieszych, wiadukty, działać będą sygnalizacje świetlne, systemy informacji pasażerskiej, zasilane będą wiaty przystankowe, tablice informacyjne – monitory (np. na ul. Struga, pl. Zwycięstwa), kamery miejskie, wagi do ważenia pojazdów (np. ul. Gdańska, ul. Cukrowa), fotoradar przy Szosie Stargardzkiej, szafy biletomatów, poczekalnie, dyspozytornie a nawet toalety miejskie. W sumie ponad 890 obiektów.

Energia elektryczna ze spalania odpadów zasili komunikację miejską i Technopark Pomerania

Kolejnym podmiotem, z którym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie podpisał umowę na sprzedaż energii elektrycznej jest spółka Tramwaje Szczecińskie.

Planowane zużycie do końca lipca 2025 roku zostało określone tutaj na poziomie około 5 700 MWh. W tym przypadku energia wyprodukowana dzięki spalaniu odpadów będzie zasilać sześć stacji prostownikowych: „Piotra Skargi”, „Gdańska”, „Rugiańska”, „Piesza”, „Gontyny”, „Kaliny”. Będą to zatem wszystkie linie tramwajowe wyjeżdzające z zajezdni Pogodno w kierunku pl. Szarych Szeregów oraz zjeżdżające do zajezdni z tego kierunku, a także wszystkie linie korzystające z zajezdni Golęcin – mówi Anna Folkman, rzecznik Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie

Roczne zużycie energii elektrycznej, przez obiekty Technoparku Pomerania przy ul. Niemierzyńskiej i Cyfrowej określono na poziomie 2 700 MWh. Energię w tej ilości i w tym przypadku zapewni EcoGenerator.

Prąd z odpadów dla autobusów elektrycznych

Ostatnim miejskim podmiotem, który skorzysta z usług ZUO będzie Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” i należące do tej jednostki trzy stacje ładowania autobusów elektrycznych – przy ul. Kołłątaja, Owocowej i Kolumba. Na prąd z odpadów jeździć będą zatem autobusy linii 51 (a także obsługiwane przez te same autobusy linie 78 i 92 ) a także autobusy linii 87. Po zakończeniu remontu ul. Kolumba przy dworcu PKP ma działać ładowarka dla autobusów linii 75 kursujących w dni wolne od pracy (soboty, niedziele i święta). Planowane roczne zużycie energii przez SPAK ma wynieść 1 200 MWh.

Energia dla Szczecina płynie z EcoGeneratora

Po raz pierwszy energia elektryczna wyprodukowana z odpadów przez szczeciński Zakład Unieszkodliwiania Odpadów została wykorzystana do zasilenia miejskich jednostek Szczecina w 2023 roku. 

Było to możliwe dzięki otrzymanej rok wcześniej koncesji na obrót energią elektryczną. Energia ta trafiła wówczas do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W 2024 roku wyprodukowana przez ZUO energia zasila dodatkowo stacje ładowania autobusów elektrycznych oraz częściowo Tramwaje Szczecińskie. Podobnie będzie w przyszłym 2025 roku – dodaje Anna Folkman, 

Kolejny rok, w którym Szczecin korzysta z energii wyprodukowanej z odpadów to konsekwentne realizowanie założeń programu ENERGIA Miasta Szczecin, którego celem jest dążenie do osiągnięcia samodzielności energetycznej. Planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywne źródła razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie Miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną

Źródło: EcoGenerator Szczecin

Dodaj komentarz

Popularne artykuły

praca offshore studenci
Jeszcze nie skończyli studiów a już pracują w branży offshore. ROZMOWA
farma fotowoltaiczna golczewo
Ruszyła największa farma PV na Pomorzu Zachodnim
praca na wiatrakach
Startuje rekrutacja do 3. edycji programu “Wiatr - kopalnia możliwości”
ładowarki do elektryków
To największe zagęszczenie ładowarek do elektryków na Pomorzu Zachodnim
wiatraki Pomorze Zachodnie
Największe farmy wiatrowe są na Pomorzu Zachodnim
offshore szczecin zahorski
“Dolina Offshore” na wyciągnięcie ręki?

ostatnio dodane

Rozmowy na fali o biznesie 
Szkolenie widmo czyli jak Orlen wystawił uczniów do wiatru
Ukradł przewody do ładowania aut elektrycznych 
Zaglądamy na budowę Centrum Symulatorów Promów i Offshore
Uczniowie sadzą drzewa. Lekcja ekologii w praktyce
Finał budowy najnowocześniej inwestycji magazynowej w naszym regionie.
1 2 3 22

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl