You are currently viewing Współpraca na rzecz rozwoju offshore w Szczecinie

Współpraca na rzecz rozwoju offshore w Szczecinie

Następny wielki zakład produkcyjny powstanie na terenie naszego miasta. W środę 22 maja br. podpisano list intencyjny o zacieśnieniu współpracy Miasta Szczecin i firmy Windar Polska. To kolejny ważny krok w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w naszym mieście.

Szczecin staje się offshorową stolicą Polski. W naszym mieście swoje fabryki lokują najwięksi światowi gracze w branży związanej z produkcją komponentów do elektrowni wiatrowych. Jednym z nich jest  firma Windar. Dziś tj. 22 maja br. przedstawiciele Miasta i hiszpańskiego inwestora podpisali list intencyjny o nawiązaniu współpracy.

– To jest przyszłość, której częścią jesteśmy. Biznes rozwija się tam, gdzie są źródła energii, dlatego będziemy wspierać ten projekt dla dobra naszej gospodarki – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Miasto Szczecin deklaruje, że w ramach swoich możliwości będzie współpracować z inwestorem w zakresie stworzenia dogodnych warunków infrastrukturalnych i prawnych dla realizacji fabryki. Także w procesie pozyskiwania pracowników przez firmę. Samorząd będzie wspomagać firmę Windar we współpracy z lokalnymi społecznościami, podmiotami publicznymi oraz  instytucjami.

– Rozważaliśmy różne lokalizacje, ale zaangażowanie i wsparcie władz Szczecina zadecydowało o tym, że wybraliśmy właśnie wasze miasto. Przed nami ogromne wyzwanie, które oznacza zarówno wsparcie transformacji energetycznej Polski i jednocześnie wzmocni pozycję naszej firmy w Europie – powiedział Orlando Alonso Villaron, prezes Windar Renovables.

Firma Windar jest globalnym podmiotem działającym w sektorze odnawialnych źródeł energii, posiadającym zakłady produkcyjne na całym świecie. Inwestor zamierza otworzyć w Szczecinie swoją pierwszą polską fabrykę, która będzie produkować najnowszej generacji morskie wieże wiatrowe. Oprócz fabryki, w granicach Portu Morskiego Szczecin posadowiony zostanie plac magazynowy i budynki pomocnicze. W styczniu br. firma Windar podpisała z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście ostateczną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim, gdzie powstanie zakład produkcyjny. Windar deklaruje, że rozpocznie działalność w stolicy woj. zachodniopomorskiego w pierwszej połowie 2026 roku. W związku z inwestycją firma planuje zatrudnić przynajmniej 450 osób. Wartość przedsięwzięcia po stronie inwestora szacowana jest na 70 mln euro.

Dodaj komentarz