Szczecin 10 lipca 2024

praca offshore

Firmy z branży wiatrowej rywalizują, ale mają wspólny cel

Mimo mocnej konkurencji i rywalizacji o najlepsze rozwiązania firmy z branży wiatrowej chcą wspólnie wspierać transformację energetyczną. Jak mówią: gdy konkurencja napędza nas do osiągania doskonałości, łączy nas wspólny cel, jakim jest wspieranie transformacji energetycznej na morzu z korzyścią dla przyszłych pokoleń.

O perspektywach współpracy z tzw. „Tier 1 dyskutowano podczas Międzynarodowego Dnia Dostawców organizowanego przez Wind Industry Hub na Konferencji PSEW w Świnoujściu. Swoimi planami oraz potencjalnym zapotrzebowaniem na usługi polskich poddostawców podzielili się przedstawiciele czterech wiodących firm wykonawczych z branży wiatrowej w Europie – Vestas, Smulders Projects, CS WIND Offshore oraz Windar Renovables.

Vestas w tym celu zorganizował dedykowany, godzinny warsztat. Spotkanie poprowadzili Paweł Zdziennicki, Head of Indirect Procurement, NCE region oraz Jakub Kaczorowski, CAPEX & Special Tools Purchaser, NCE region, którzy przedstawili możliwości w zakresie rozpoczęcia współpracy z regionalnymi dostawcami. Jak podkreślili, w ub. roku duńska firma wydała 111 mln € na transakcje z polskimi usługodawcami oraz dostawcami, a obecnie planują wydatek ponad dwukrotnie większy, tj. 246 mln €. Z pewnością ułatwią to inwestycji wiatrowego giganta w PolsceVestas w I kwartale 2025 r. planuje rozpoczęcie produkcji w Szczecinie gondoli turbin wiatrowych, a zakupił grunt pod fabrykę łopat.

Pracownicy duńskiej spółki przedstawili oczekiwania wobec dostawców, jakimi są: bezpieczeństwo produkcji, jakość, terminowość dostaw, zrównoważony rozwój (polityka zero waste, neutralność klimatyczna) oraz konkurencyjność cenowa. Vestas planuje, by najbardziej kompetentni lokalni kontrahenci dostarczali podzespoły turbin wiatrowych oraz specjalistyczne narzędzia, elementy linii produkcyjnej i sprzęt do przewożenia elementów farm wiatrowych.

Kolejne trzy prezentacje zostały omówione podczas sesji „Plany zakupowe Tier 1”. Jacek Kowalczyk ze Smulders Projects Poland opowiedział o działalności firmy, która jest dostawcą m. in. konstrukcji stalowych, fundamentów oraz stacji transformatorowych dla morskiej energetyki wiatrowej. Zakres zrealizowanych inwestycji sięga zarówno państw europejskich (Wielka Brytania, Dania, Belgia, Niemcy), jak i azjatyckich (Japonia i Tajwan). W Polsce natomiast firma jest obecna za sprawą zakładów w Żarach, Niemodlinie oraz Łęknicy, gdzie prowadzona jest produkcja konstrukcji drugorzędowych. Prelegent podkreślał, że Smulders w ramach wielu projektów współpracuje z różnymi polskimi podwykonawcami. Współpraca ta obejmuje wsparcie w realizacji produkcji seryjnej i wymaga przestrzegania surowych wymagań jakościowych i BHP w sektorze morskiej energii wiatrowej.

Przedstawiciel firmy Smulders zachęcił krajowych podwykonawców do uczestniczenia w łańcuchu dostaw przedsiębiorstwa. Wyodrębnił ponadto możliwość współpracy przy tworzeniu fundamentów pod turbiny (upatruje się możliwości przy pracach nad konstrukcjami stalowymi, cynkowaniu i usługach inspekcyjnych, a także możliwe są dalsze perspektywy w zakresie dostaw komponentów, takich jak części elektryczne, anody i dźwigi Davi). Ponadto firma Smulders jest otwarta na współpracę z zakładami położonymi nad morzem w celu wykonania i montażu stacji transformatorowych lub fundamentów do nich. Jednocześnie przedstawiono oczekiwania wobec potencjalnych podwykonawców, jakimi są m. in.: radzenie sobie z surowymi wymaganiami kontraktowymi, wysoka niezawodność produktów, rozbudowane wymagania dotyczące jakości i dokumentacji, gotowość do wsparcia prac morskich w razie potrzeby, certyfikaty: ISO oraz VCA (SSC) oraz współpraca w celu ulepszenia produktu i obniżenia kosztów. Ponadto firma Smulders zabezpiecza dostawy do stoczni w Hoboken (Belgia), Newcastle (Wielka Brytania) lub Vlissingen (Holandia), a z racji specyfiki produkcji just-in-time oczekuje się zdolności do dostarczania przy tempie produkcji trzech fundamentów tygodniowo.

Thorbjørn Lindmark z CS WIND Offshore przedstawił jak firma jest zaangażowana w inwestycję Baltic Power, będącą wspólnym projektem Grupy ORLEN oraz Northland Power. Inwestorzy przyznali firmom CS WIND Offshore oraz Semco Maritime kontrakt EPCI na dwie podstacje na Morzu Bałtyckim. Co ważne, monopale i elementy podstacji również mają zostać dostarczone przez wywodzącą się z Danii firmę. Spółka podkreśla, że nie zamierza spocząć jedynie na tej inwestycji i w niedalekiej przyszłości planuje rozszerzyć swoją działalności w Polsce, którą nazywa „drugim domem”.

Pomimo konkurencyjnego krajobrazu, w którym się poruszamy, istnieje chęć zaangażowania się w otwarty dialog na temat wyzwań, przed którymi wspólnie stoimy. Podczas gdy konkurencja napędza nas do osiągania doskonałości, łączy nas wspólny cel, jakim jest wspieranie transformacji energetycznej na morzu z korzyścią dla przyszłych pokoleń –zaznaczył prezes Thorbjørn Lindmark 

Ostatnią prezentację podczas sesji przedstawił Jesús Soriano z Windar Renovables. Hiszpańska firma w ostatnich miesiącach wydzierżawiła 19-hektarowy teren w rejonie szczecińskiego portu, gdzie w 2026 roku zamierza uruchomić fabrykę o zdolności produkcyjnej sięgającej 100 wież na rok. W prezentacji przedstawiciel Windar Renovables jasno zasygnalizował zapotrzebowanie na lokalny łańcuch dostaw. Hiszpańska firma wyraziła zainteresowanie następującymi obszarami: usługi (NDTs, inspekcja malowania, transport, czyszczenie, nadzór), wynajem maszyn (platformy, wózki widłowe, SMPT), malowanie (części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych, rozpuszczalniki), materiały spawalnicze (lokalny dostawca drutu spawalniczego, gazy spawalnicze, części zamienne do spawarek), inne dostawy (maszyny do śrutowania, maszyny spawalnicze, frezarki), konserwacja (lokalna konserwacja maszyn), odzież ochronna (środki ochrony indywidualnej – kaski, gogle, obuwie), lokalne warsztaty (cięcie, fazowanie, obróbka, lekkie spawanie), dostawy IT, stacjonarne utrzymanie biura oraz inne narzędzia i maszyny (maszyny spawalnicze GMAW, szlifierki, elektronarzędzia).

Podczas prezentacji prelegent zasygnalizował, że większość producentów zazwyczaj mówi o komponentach Tier 1 i Tier 2, ale potrzeba znacznie więcej, by stworzyć funkcjonalne miejsce prace.

Celem jest nawiązanie kontaktu z firmami, które mogą nam pomóc w zaspokojeniu tych potrzeb, abyśmy mogli nawiązać relacje, zanim fabryka rozpocznie produkcjępodkreślił Jesús Soriano, Procurement specialist, Windar Renovables.

 

autor: redakcja Dolina OZE

Popularne artykuły

W Szczecinie szkolą górników do pracy na wiatrakach
Nasz przepis na sukces w branży OZE? Otwartość, odwaga i niepowtarzalny klimat. Rozmowa z Andrzejem Montwiłłem
Dobra wiadomość dla regionu. Kolejna firma wybiera Szczecin
Apel do rządu: "Odblokujcie energię z wiatru na lądzie"
Farma fotowoltaiczna koło Wałcza ma nowego właściciela
Uczniowie będą się szkolić na turbinach i solarach.

Tagi

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl