You are currently viewing Vestas zapowiada budowę kolejnej fabryki w Szczecinie

Vestas zapowiada budowę kolejnej fabryki w Szczecinie

Duńska firma Vestas, światowy potentat w branży offshore  zapowiada budowę kolejnego zakładu produkcyjnego w Szczecinie. W fabryce powstawać będą łopaty najnowszej generacji do turbin wiatrowych. Zgodnie z planem zakład ruszy pełną parą w 2026 roku i ma wygenerować ponad tysiąc nowych miejsc pracy. 

Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie firmy, fabryka zostanie wybudowana w północnej części Szczecina, na Skolwinie. W ramach inwestycji powstaną hale produkcyjne wraz z częścią socjalno-administracyjną. W zakładzie produkowane będą łopaty do flagowej morskiej turbiny wiatrowej Vestas, V236-15.0 MW.

Vestas zamierza być liderem rozwoju zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie, który będzie w stanie zapewnić skalę niezbędną do zaspokojenia przewidywanego zwiększonego zapotrzebowania na morską energetykę wiatrową. Nasze plany dotyczące utworzenia dwóch nowych fabryk offshore w Polsce potwierdzają, że Europa może pobudzać inwestycje w branżę wiatrową i zielone miejsca pracy dzięki odpowiednim długoterminowym zobowiązaniom dotyczącym morskich projektów wiatrowych – powiedział Tommy Rahbek Nielsen, COO firmy Vestas.

Produkcja w Szczecinie ma w znacznym stopniu zaspokajać popyt na realizację polskich i zagranicznych projektów.

Polska dokonuje transformacji swojego systemu energetycznego i jest obiecującym rynkiem dla energetyki wiatrowej, z dobrymi warunkami wietrznymi zarówno na lądzie, jak i na morzu. Polska posiada wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą oraz rozwijającą się branżę wiatrową i może stać się hubem morskiej energetyki wiatrowej dla regionu Morza Bałtyckiego i reszty Europy. Jesteśmy liderem rynku w Polsce od ponad 20 lat i jest dla mnie zaszczytem, że mogę ogłosić nasze kolejne plany inwestycyjne w Szczecinie – powiedział Nils de Baar, Prezes Vestas Northern & Central Europe.

Przedstawiciele samorządu, uczelni wyższych i eksperci zgodnie uważają, że działania inwestycyjne Vestas otwierają nowy rozdział w historii gospodarczej Szczecina. To bardzo ważny i innowacyjny krok naprzód

Liczę na to, że Szczecin w najbliższym czasie stanie się offshorową stolicą Polski. Dwie  fabryki lidera o światowej renomie w tak krótkim czasie i właśnie w naszym mieście to ewenement na skalę europejską, a może i światową  – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina – w ślad za tymi inwestycjami pojawią się też nowe zawody i kompetencje na rynku pracy, co jest również zachętą, aby uwaga wszystkich chcących pracować w tym atrakcyjnym sektorze była dziś skierowana właśnie na Szczecin

Władze Szczecina podkreślają, że ważne jest, aby także nasze rodzime firmy włączyły się do łańcucha dostaw. Przedstawiciele miasta zdają sobie sprawę również z wyzwań jakie stoją przed nimi: skuteczna edukacja w zakresie offshore i wykwalifikowane kadry.   Dla wzmocnienia tych obszarów samorząd zamierza ściśle współpracować z naszymi partnerami, urzędami pracy, stowarzyszeniami.

Budowa fabryki na Skolwinie to nie jedyna inwestycja firmy Vestas na terenie Szczecina. Nowy zakład znajduje się w niedalekiej odległości od Ostrowa Brodowskiego, wyspy położonej w Szczecinie, na której Vestas planuje otworzyć kolejną swoją fabrykę. Tam zamierza montować gondole do turbin wiatrowych. Zgodnie z planem ten zakład rozpocznie działalność również w 2025 r. i utworzy 700 miejsc pracy. Dzięki dwóm nowym fabrykom w Szczecinie oraz stałe rozwijającej się już od 20 lat organizacji Vestas w Polsce, zakłada się, że duńska firma wkrótce będzie zatrudniać w naszym kraju ponad 2500 osób.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz