Bardzo dobra i ważna informacja dla młodych szczecinian. ORLEN Neptun uruchomi w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. 

To kolejne tego typu zajęcia uruchomione przez spółkę w województwie zachodniopomorskim. W ramach umowy ze szkołą, ORLEN Neptun zorganizuje dla uczniów również wyjazdy studyjne, spotkania ze ekspertami z branży offshore wind oraz praktyki i warsztaty.

Pierwsze specjalistyczne szkolenie ORLEN Neptun rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu. W bezpłatnych zajęciach uczestniczą uczniowie ostatnich klas na kierunku technik logistyk. Wykłady, które prowadzą specjaliści ORLEN NEPTUN oraz praktycy z dziedziny logistyki sztuk ciężkich i ponadgabarytowych potrwają do końca roku szkolnego.

– Szczecin to jedno z najważniejszych miejsc na mapie polskiego offshoru. W tym mieście czołowi producenci komponentów morskich farm wiatrowych otwierają swoje fabryki, a Politechnika Morska specjalizuje się w kształceniu przyszłych inżynierów branży offshore wind. Dlatego wybór Szczecina jako miejsca w których chcielibyśmy przygotowywać młodych ludzi do pracy na naszym terminalu instalacyjnym był czymś naturalnym – mówi Robert Nowicki, prezes zarządu ORLEN Neptun.

W ramach współpracy z Zespołem Szkół nr 4 im. Armii Krajowej zorganizowane zostaną cotygodniowych wykłady. Podczas nich poruszane będą kwestie dotyczące prac przeładunkowych, logistyki projektów offshore wind oraz obsługi ładunków ciężkich i ponadgabarytowych w obrocie portowo morskim.

– Kształcenie kadr dla branży offshore,  to bardzo cenna inicjatywa. Cieszę się, że Orlen NEPTUN jako pierwszy  podejmuje ją w naszym mieście. To jest myślenie perspektywiczne, inwestycja w przyszłość. Na naszych oczach powstaje zawód, którego nie było jeszcze na rynku pracy. Otwiera  on szansę dla młodych ludzi na konkretne wykształcenie, a potem na stabilną i dobrze płatną pracę w dynamicznie rozwijającym się sektorze.  Jestem przekonany, że w najbliższych latach nasi uczniowie zdobędą na nowe kompetencję i staną się siłą polskiego offshoru – mówi Piotr Krzystek,  prezydent Szczecina.

Ważna rolę w tym procesie odegrała Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, która była  łącznikiem i koordynatorem pomiędzy Gminą, szkołą a spółką Orlen NEPTUN.

ORLEN Neptun deklaruje, że podobnie jak w Świnoujściu, po zakończeniu szkoleń, kilkunastu najlepszych uczniów zostanie zatrudnionych przez spółkę. Na początku ich praca koncentrować się będzie na pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Poprzez  specjalistyczne kursy oraz praktyki, zarówno w Polsce jak i zagranicą, młodzi pracownicy zostaną w pełni przygotowani do efektywnej pracy na terminalu instalacyjnym w takich zawodach jak: kierownik logistyk, sztauer, operator żurawia, czy lifting supervisor (osoba nadzorująca proces podnoszenia konstrukcji).

Terminal instalacyjny w Świnoujściu zostanie otwarty w 2025 r. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie. Terminal został tak zaprojektowany, aby mógł przyjmować wszystkie, nawet największe statki typu: jack-up i heavy lift przeznaczone do obsługi projektów morskich farm wiatrowych z turbinami o mocy ok 15 MW.