You are currently viewing Apel do rządu: „Odblokujcie energię z wiatru na lądzie”

Apel do rządu: „Odblokujcie energię z wiatru na lądzie”

Biznes, ekolodzy i branża wzywają  rząd Donalda Tuska do natychmiastowego odblokowania energetyki wiatrowej. Apelują o pilne procedowanie ustawy odblokowującej energetykę wiatrową na lądzie.

200 zmarnowanych dni.

Ustawa jest potrzebna polskiej gospodarce jak jeszcze nigdy dotąd, dzięki niej rząd może zapobiec kolejnym podwyżkom cen prądu. Jednak mimo upływu 200 dni nowego rządu jej rozwój utknął w miejscu. Ponad 30 organizacji podpisanych pod apelem „Uwolnijmy potęgę polskiego wiatru” domaga się pilnego wprowadzenia szeroko popieranej i konsultowanej zasady 500 metrów od budynków, która jest bezpieczna dla ludzkiego zdrowia oraz środowiska. Z najnowszych szacunków PSEW wynika, że sama zmiana odległości minimalnej w ustawie z 700 na 500 metrów uwolni potencjał wiatru na poziomie ok. 41 GW do 2040 roku.

– Apel podpisany przez wszystkich interesariuszy – od samorządów, największych organizacji ekologicznych po organizacje gospodarcze i przemysłowe, jasno wskazuje jak paląca jest potrzeba odblokowania energii z wiatru. Z najnowszych szacunków PSEW wynika, że sama zmiana odległości minimalnej w ustawie z 700 na 500 metrów uwolni potencjał wiatru na poziomie ok. 41 GW do 2040 roku – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

– Wzywamy rząd Donalda Tuska do natychmiastowego odblokowania energetyki wiatrowej. Jako organizacje społeczne, samorządy oraz biznes od lat apelujemy o pilne odblokowanie rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie. Domagamy się pilnego wprowadzenia szeroko popieranej i konsultowanej zasady 500 metrów od budynków, która jest bezpieczna dla ludzkiego zdrowia i komfortu okolicznych mieszkańców przy jednoczesnym zapewnieniu tak ważnego dziś rozwoju energetyki wiatrowej – dodaje Mikołaj Gumulski z Fundacji Greenpeace Polska.

Apel dostępny jest na stronie: psew.pl

Dodaj komentarz