Szczecin, 8 października 2024

morska farma wiatrowa połączona z lądem
Baltic Power łaczy się z lądem

Historyczny moment. Baltic Power łączy się z lądem

Wykonano pierwsze połączenie farmy Baltic Power z lądem. Odwiert wykonano bez znacznej ingerencji w środowisko naturalne. Tunel poprowadzono pod wydmą, plażą i dnem morza.

Wykonany odcinek w okolicy Lubiatowa (woj. Pomorskie) pozwolił na utworzenie pierwszego z czterech podziemnych korytarzy. W nich będą poprowadzone będą kable o średnicy 30 cm. Było to pierwsze w Polsce wykorzystanie technologii przewiertu sterowanego na tak dużą skalę. Część prac wiertniczych odbyła się na morzu, z wykorzystaniem ekip płetwonurków i specjalistycznej platformy wiertniczej tzw. jack-up rig.

Baltic Power - największą inwestycją w odnawialne źródła energii

Łącznie, ze wszystkich przewiertów, wydobyte zostanie ponad 8000 m3 urobku. Zlecone przez Baltic Power badania potwierdziły, że wydobyty piasek jest czysty i nadaje się do rekonstrukcji plaży naruszonej w okresie zimowym przez sztormy.

 Prace nad Baltic Power, największą inwestycją w odnawialne źródła energii w naszym regionie, przebiegają zgodnie z harmonogramem i są już mocno zaawansowane. Zakończyliśmy pierwszy i prowadzimy kolejne przewierty dla podmorskich kabli łączących morskie stacje elektroenergetyczne z lądem. Zastosowana przez nas w tym miejscu metoda przewiertu sterowanego, zamiast tradycyjnego wykopu jest bezpieczniejsza dla otoczenia. To pierwsze tego typu zadanie w Polsce, wyjątkowe na tle innych projektów offshore wind realizowanych w Europie – mówi Jarosław Broda, Członek Zarządu Baltic Power.

Baltic Power to wyzwanie inżynierskie

W przypadku Baltic Power prace są wyzwaniem inżynierskim, bo przewiert ma prawie półtora kilometra długości. Wszystkie prace prowadzone są tak, aby maksymalnie ograniczyć ich potencjalną uciążliwość dla mieszkańców i turystów oraz środowiska. W trakcie sezonu turystycznego ciężkie transporty docierają do miejsca przewiertu przede wszystkim nocą, a pojazdy poruszają się w asyście pilota z prędkością 10 km/h. W konsultacjach z władzami, społecznością lokalną i przedstawicielami branży turystycznej ustalono także, że popularne wśród turystów i rowerzystów dojście do plaży, w sąsiedztwie której prowadzone są prace, będzie cały czas otwarte, a dostęp do plaży nieograniczony.

Trwa też budowa stacji elektromagnetycznej

W oddalonych od miejsca przewiertów o ok. 8 km Osiekach Lęborskich trwają prace nad budową lądowej stacji elektroenergetycznej. Wraz z przyłączem kablowym umożliwi ona odbieranie energii wytwarzanej przez farmę Baltic Power i włączenie jej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.  Budowa stacji transformatorowej (ONS) jest zaawansowana w ponad 40 procentach. Jej zakończenie planowane jest na czwarty kwartał 2025 r.

Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce

 Baltic Power to jednocześnie jedna z pierwszych na świecie farm, z turbinami wiatrowymi o mocy 15 MW każda. Jej wieże zostaną w znacznej części wykonane ze stali produkowanej przy użyciu energii z OZE. Baltic Power pokryje 3% zapotrzebowania Polski na energię, tym samym ograniczając krajową emisję CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie.

Opracowanie: redakcja portalu Dolina OZE

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Popularne artykuły

praca offshore studenci
Jeszcze nie skończyli studiów a już pracują w branży offshore. ROZMOWA
farma fotowoltaiczna golczewo
Ruszyła największa farma PV na Pomorzu Zachodnim
Edupower program
 EduPower 2024 Szczecin. ROZMOWA
program edupower2024
To wydarzenie ma moc. Nadchodzi EduPower 2024
wiatraki Pomorze Zachodnie
To byłby koniec energetyki wiatrowej w Polsce
stacje elektryki szczecin
Coraz więcej ładowarek do elektryków w Szczecinie

ostatnio dodane

EduPower 2024. Podsumowanie na plus czy na minus?
Politechnika Morska wyłoniła wykonawcę Centrum Symulatorów Promów i Offshore
To byłby koniec energetyki wiatrowej w Polsce
Coraz więcej ładowarek do elektryków w Szczecinie
Polska firma zaangażowana w budowę fabryki wież wiatrowych w Szczecinie. ZOBACZ WIZUALIZACJE!
Zachodniopomorski hub Morskiej Energetyki Wiatrowej. Felieton
1 2 3 10

Tagi

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl