Szczecin, 10 października 2024

offshore szczecin

Zachodniopomorski hub morskiej energetyki wiatrowej

Impuls do powstania Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce? Skąd rozwój MEW na Pomorzu Zachodnim? Kto współtworzy zachodniopomorski hub? Felieton dr inż. Andrzeja Montwiłła

Impuls do powstania Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce

Dyskusje na temat budowania morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku, zaczęły się w 2021 r. m. in. w ramach Zarządu Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego (ZKM). Oceniono nowe regulacje prawne dotyczące budowania morskich farm w polskiej strefie ekonomicznej oraz ich wpływ na możliwy rozwój sektora MEW w regionie. W efekcie Zarząd ZKM uznał za konieczne zaangażowanie się w ten sektor przez sam klaster i środowisko Pomorza Zachodniego.

Na regulacje wprowadzone w 2021 r. polska gospodarka morska czekała kilkanaście lat. Lat straconych w stosunku choćby do Danii, W. Brytanii, Niemiec czy Niderlandów. Reakcja na te zmiany takich firm jak Orlen, PGE, RWE, Polenergia i OW Offshore, gotowych w szybkim tempie, jak na unijne realia inwestycyjne, zbudować farmy wiatrowe w polskiej strefie ekonomicznej pokazała, że powstanie u nas nowy sektor gospodarki – Morska Energetyka Wiatrowa (MEW).

Trzy ostatnie lata pracy inwestorów udowodniły, mimo kreślenia przez wielu czarnych scenariuszy, że uda się zrealizować pierwszy etap polskiej MEW (Morskiej Energetyki Wiatrowej) z planem 5,9 GW mocy zainstalowanej w kilku farmach wiatrowych na Ławicy Słupskiej.
Budowa tych farm to miliardy złotych do zainwestowania w gospodarce celem stworzenia łańcuchów dostaw, zarówno dla etapu budowy jak i późniejszej eksploatacji każdej z farm (circa 25 lat). A planowane są kolejne etapy z konkretnymi lokalizacjami (w rządowych dokumentach mowa jest o ponad 17 GW mocy zainstalowanej do 2040 roku). Te łańcuchy mogą powstać u nas albo w Chinach jak w fotowoltaice. A my chcemy aby powstały u nas.

Nowy sektor jako nowy impuls rozwoju regionu.

W 2021 roku, z inspiracji ZKM i mojej, rozpoczęto w regionie realizację dwóch programów dotyczących MEW: Szczecin_Offshore 2025 (SzczOff_25) i Zachodniopomorskie_Offshore 2027 (ZachOff_27).

Szczecin_Offshore 2025 (SzczOff_25)

Pierwszy program, zaakceptowany przez Miasto Szczecin i realizowany przez ARMS (Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej), rozpoczęliśmy od opracowanej przeze mnie inwentaryzacji stanu MEW w regionie – „Potencjał Metropolii Szczecińskiej oraz regionu zachodniopomorskiego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej – stan na koniec 2021”. Inwentaryzacja stanu MEW w regionie wpisała się w działania mające na celu pozyskanie przez Miasto Szczecin inwestorów z sektora MEW i równoległe do tego działania dotyczące wsparcia rodzimych przedsiębiorstw zainteresowanych tym sektorem.

Andrzej Montwiłł
dr inż. Andrzej Montwiłł

Zachodniopomorskie_Offshore 2027 (ZachOff_27)

Drugi program (ZachOff_27), wdrożony został przez Urząd Marszałkowski W. Zachodniopomorskiego, przy współudziale miast Szczecin, Kołobrzeg, Darłowo oraz ZKM (20 września 2021 r podpisany został List intencyjny dotyczący wspólnych działań na rzecz rozwoju MEW w regionie). W ramach programu wykonany został z kolei raport „Potencjał Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie rozwoju europejskiego, w tym polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej”, który potwierdził, że możemy stać się w ciągu kilkunastu lat bałtyckim hubem wind offshore. Oczywiście raportowi towarzyszyło szereg aktywności podobnych jak w SzczOff_25 ale w skali województwa.

Kto współtworzy zachodniopomorski hub morskiej energetyki wiatrowej?

Przykładowym efektem aktywności samorządów, uczelni, IOB (Instytucji Otoczenia Biznesu), samego biznesu są inwestycje w regionie ważnych w morskiej energetyce wiatrowej graczy. Polska TELE-FONIKA Kable SA, hiszpański Windar Renovables, duński Vestas, i znowu polski Orlen Neptun budują w Szczecinie i Świnoujściu. Równolegle powiązania biznesowe w łańcuchach dostaw MEW rozwijają od lat działające w naszym województwie (kapitały rodzime i międzynarodowe) firmy takie, jak:

  • KK Wind Solution,
  • Liftra,
  • LM Wind Power Blades,
  • Konsberg,
  • Gotech,
  • Smulders,
  • JW. Steel Construction i inne nie wymienione.

Co ważne część z tych firm to dostawcy pierwszego i drugiego rzędu w łańcuchach dostaw MEW, choćby dla Orlenu budującego morską farmę wiatrową Baltic Power, która jako pierwsza w Polsce ma zostać podłączona do sieci w 2026 roku z mocą zainstalowaną 1,2 GW.
Konglomerat nowych inwestorów i rodzimych firm kreuje rozwój naszego kompleksu przemysłowo-logistycznego MEW. Rozwój ten wspierają:

  • samorządy – od marszałkowskiego po gminne),
  • IOB, w tym szczególnie Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Zachodniopomorski Klaster Morski,
  • banki – na czele z BGK Oddział Regionalny,
  • uczelnie – Politechnika Morska w Szczecinie, Zachodniopomorski Uniwersytet Techologiczny w Szczecinie i Politechnika Koszalińska.a

Razem tworzymy Zachodniopomorskie Środowisko Offshore (WOE_2027), które jest sieciową formą powiązań gospodarczych i administracyjnych, gdzie celem jest wykreowanie europejskiego hubu morskiej energetyki wiatrowej.
Po trzech latach działania jesteśmy na pewno na dobrej drodze do realizacji tego celu. W kolejnych artykułach opiszę działania już zrealizowane i planowane, które doprowadzą nas do HUBU MEW.

Najbliższe dwa wydarzenia naszego huba

16 października w Szczecinie odbędą się warsztaty „Zachodniopomorski hub wiatrowy” a 17 października konferencja „Baltic Windustry 2024” (na Politechnice Morskiej w Szczecinie). Oba wydarzenia są skierowane do sektora gospodarki morskiej i energetyki wiatrowej, w tym morskiej energetyki wiatrowej, wpisując się w kreowane od trzech lat Zachodniopomorskie Środowisko Offshore (WOE_2027).

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach i współtworzenia jakże istotnego sektora gospodarki naszego regionu:
– „Zachodniopomorski hub wiatrowy” (16 października 2024),
– „Baltic Windustry 2024” (17 października 2024).

Z pozdrowieniami
dr inż. Andrzej Montwiłł

Felieton został opublikowany we współpracy z portalem Morza i Oceany

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Popularne artykuły

farma fotowoltaiczna golczewo
Ruszyła największa farma PV na Pomorzu Zachodnim
stacje elektryki szczecin
Coraz więcej ładowarek do elektryków w Szczecinie
wiatraki Pomorze Zachodnie
To byłby koniec energetyki wiatrowej w Polsce
zaklad wież wiatrowych szczecin
Polska firma zaangażowana w budowę fabryki wież wiatrowych w Szczecinie. ZOBACZ WIZUALIZACJE!
praca offshore studenci
Jeszcze nie skończyli studiów a już pracują w branży offshore. ROZMOWA
podsumowanie edupower
EduPower 2024. Podsumowanie na plus czy na minus?

ostatnio dodane

Magazyn Panattoni. Mega ekologiczny i z finansowaniem
Szczecin. Ciepłe kaloryfery dzięki odpadom z EcoGeneratora?
Tauron uruchamia kolejną farmę wiatrową na Pomorzu Zachodnim 
Elektrownia Dolna Odra. Bardziej nowoczesna i ekologiczna?
Znicze solarne na szczecińskich cmentarzach
Darłowo ważnym punktem na mapie offshore?
1 2 3 12

Tagi

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl