Szczecin, 10 października 2024

offshore szczecin

Zachodniopomorski hub morskiej energetyki wiatrowej

Impuls do powstania Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce? Skąd rozwój MEW na Pomorzu Zachodnim? Kto współtworzy zachodniopomorski hub? Felieton dr inż. Andrzeja Montwiłła

Impuls do powstania Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce

Dyskusje na temat budowania morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku, zaczęły się w 2021 r. m. in. w ramach Zarządu Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego (ZKM). Oceniono nowe regulacje prawne dotyczące budowania morskich farm w polskiej strefie ekonomicznej oraz ich wpływ na możliwy rozwój sektora MEW w regionie. W efekcie Zarząd ZKM uznał za konieczne zaangażowanie się w ten sektor przez sam klaster i środowisko Pomorza Zachodniego.

Na regulacje wprowadzone w 2021 r. polska gospodarka morska czekała kilkanaście lat. Lat straconych w stosunku choćby do Danii, W. Brytanii, Niemiec czy Niderlandów. Reakcja na te zmiany takich firm jak Orlen, PGE, RWE, Polenergia i OW Offshore, gotowych w szybkim tempie, jak na unijne realia inwestycyjne, zbudować farmy wiatrowe w polskiej strefie ekonomicznej pokazała, że powstanie u nas nowy sektor gospodarki – Morska Energetyka Wiatrowa (MEW).

Trzy ostatnie lata pracy inwestorów udowodniły, mimo kreślenia przez wielu czarnych scenariuszy, że uda się zrealizować pierwszy etap polskiej MEW (Morskiej Energetyki Wiatrowej) z planem 5,9 GW mocy zainstalowanej w kilku farmach wiatrowych na Ławicy Słupskiej.
Budowa tych farm to miliardy złotych do zainwestowania w gospodarce celem stworzenia łańcuchów dostaw, zarówno dla etapu budowy jak i późniejszej eksploatacji każdej z farm (circa 25 lat). A planowane są kolejne etapy z konkretnymi lokalizacjami (w rządowych dokumentach mowa jest o ponad 17 GW mocy zainstalowanej do 2040 roku). Te łańcuchy mogą powstać u nas albo w Chinach jak w fotowoltaice. A my chcemy aby powstały u nas.

Nowy sektor jako nowy impuls rozwoju regionu.

W 2021 roku, z inspiracji ZKM i mojej, rozpoczęto w regionie realizację dwóch programów dotyczących MEW: Szczecin_Offshore 2025 (SzczOff_25) i Zachodniopomorskie_Offshore 2027 (ZachOff_27).

Szczecin_Offshore 2025 (SzczOff_25)

Pierwszy program, zaakceptowany przez Miasto Szczecin i realizowany przez ARMS (Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej), rozpoczęliśmy od opracowanej przeze mnie inwentaryzacji stanu MEW w regionie – „Potencjał Metropolii Szczecińskiej oraz regionu zachodniopomorskiego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej – stan na koniec 2021”. Inwentaryzacja stanu MEW w regionie wpisała się w działania mające na celu pozyskanie przez Miasto Szczecin inwestorów z sektora MEW i równoległe do tego działania dotyczące wsparcia rodzimych przedsiębiorstw zainteresowanych tym sektorem.

pełnomocnik marszałka woj. zachodniopomorskiego ds. offshore i O2
dr inż. Andrzej Montwiłł

Zachodniopomorskie_Offshore 2027 (ZachOff_27)

Drugi program (ZachOff_27), wdrożony został przez Urząd Marszałkowski W. Zachodniopomorskiego, przy współudziale miast Szczecin, Kołobrzeg, Darłowo oraz ZKM (20 września 2021 r podpisany został List intencyjny dotyczący wspólnych działań na rzecz rozwoju MEW w regionie). W ramach programu wykonany został z kolei raport „Potencjał Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie rozwoju europejskiego, w tym polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej”, który potwierdził, że możemy stać się w ciągu kilkunastu lat bałtyckim hubem wind offshore. Oczywiście raportowi towarzyszyło szereg aktywności podobnych jak w SzczOff_25 ale w skali województwa.

Kto współtworzy zachodniopomorski hub morskiej energetyki wiatrowej?

Przykładowym efektem aktywności samorządów, uczelni, IOB (Instytucji Otoczenia Biznesu), samego biznesu są inwestycje w regionie ważnych w morskiej energetyce wiatrowej graczy. Polska TELE-FONIKA Kable SA, hiszpański Windar Renovables, duński Vestas, i znowu polski Orlen Neptun budują w Szczecinie i Świnoujściu. Równolegle powiązania biznesowe w łańcuchach dostaw MEW rozwijają od lat działające w naszym województwie (kapitały rodzime i międzynarodowe) firmy takie, jak:

  • KK Wind Solution,
  • Liftra,
  • LM Wind Power Blades,
  • Konsberg,
  • Gotech,
  • Smulders,
  • JW. Steel Construction i inne nie wymienione.

Co ważne część z tych firm to dostawcy pierwszego i drugiego rzędu w łańcuchach dostaw MEW, choćby dla Orlenu budującego morską farmę wiatrową Baltic Power, która jako pierwsza w Polsce ma zostać podłączona do sieci w 2026 roku z mocą zainstalowaną 1,2 GW.
Konglomerat nowych inwestorów i rodzimych firm kreuje rozwój naszego kompleksu przemysłowo-logistycznego MEW. Rozwój ten wspierają:

  • samorządy – od marszałkowskiego po gminne),
  • IOB, w tym szczególnie Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Zachodniopomorski Klaster Morski,
  • banki – na czele z BGK Oddział Regionalny,
  • uczelnie – Politechnika Morska w Szczecinie, Zachodniopomorski Uniwersytet Techologiczny w Szczecinie i Politechnika Koszalińska.a

Razem tworzymy Zachodniopomorskie Środowisko Offshore (WOE_2027), które jest sieciową formą powiązań gospodarczych i administracyjnych, gdzie celem jest wykreowanie europejskiego hubu morskiej energetyki wiatrowej.
Po trzech latach działania jesteśmy na pewno na dobrej drodze do realizacji tego celu. W kolejnych artykułach opiszę działania już zrealizowane i planowane, które doprowadzą nas do HUBU MEW.

Najbliższe dwa wydarzenia naszego huba

16 października w Szczecinie odbędą się warsztaty „Zachodniopomorski hub wiatrowy” a 17 października konferencja „Baltic Windustry 2024” (na Politechnice Morskiej w Szczecinie). Oba wydarzenia są skierowane do sektora gospodarki morskiej i energetyki wiatrowej, w tym morskiej energetyki wiatrowej, wpisując się w kreowane od trzech lat Zachodniopomorskie Środowisko Offshore (WOE_2027).

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach i współtworzenia jakże istotnego sektora gospodarki naszego regionu:
– „Zachodniopomorski hub wiatrowy” (16 października 2024),
– „Baltic Windustry 2024” (17 października 2024).

Z pozdrowieniami
dr inż. Andrzej Montwiłł

Felieton został opublikowany we współpracy z portalem Morza i Oceany

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Popularne artykuły

rezerwaty przyrody szczecin
Nowe rezerwaty przyrody na Pomorzu Zachodnim. Zobacz gdzie
farma fotowoltaiczna golczewo
Ruszyła największa farma PV na Pomorzu Zachodnim
szczecińska energetyka cieplna inteligentny system
Szczecin wdraża inteligentny system ciepłowniczy
windar fabryka szczecin
Windar podpisał umowę na budowę fabryki offshore w Szczecinie
stacje elektryki szczecin
Coraz więcej ładowarek do elektryków w Szczecinie
praca na wiatrakach
Startuje rekrutacja do 3. edycji programu “Wiatr - kopalnia możliwości”

ostatnio dodane

Windar podpisał umowę na budowę fabryki offshore w Szczecinie
Wybudują instalację do produkcji zielonego wodoru
Szczecin wdraża inteligentny system ciepłowniczy
Już w styczniu ruszy morski etap budowy Baltic Power
Straż Pożarna inwestuje w energię odnawialną, elektromobilność i bezpieczne ratownictwo
Energia ze śmieci znów zasili Szczecin?
1 2 3 16

Tagi

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl