8 lipca 2024 l Szczecin

praca wiatraki

W Szczecinie szkolą górników do pracy na wiatrakach

Do tej pory pracowali głęboko pod ziemią, teraz na ponad 100 metrach wysokości. Byli górnicy uczą się nowego zawodu – technik turbin wiatrowych. Przekwalifikowanie jest zawsze wyzwaniem, jednak na tym zakręcie zawodowym pomaga im wyjść na prostą szczecińska firma Vulcan Training & Consultancy. Jak mówią jej przedstawiciele: z miesiąca na miesiąc rośnie zainteresowanie tym szkoleniem.

Piotr Metlak, przepracował 25 lat na kopalni w Jastrzębiu Zdrój.  Tak, jak wielu jego kolegów, doświadczył restrukturyzacji górnictwa, co w praktyce oznaczało zamknięcie kopalni. Rozpoczął poszukiwanie nowego zawodu. Jak sam przyznaje do zainteresowania się pracą przy wiatrakach przyczyniła się jego pasja –  uprawiana sportowo wspinaczka górska.

Ona na pewno odegrała ważna rolę w wyborze nowego zawodu. Ten klimat związany z dużymi wysokościami, linami oraz uprzężami nie jest mi obcy. Poza tym trochę z ciekawości zdecydowałem się wziąć udział w programie “Wiatr – Kopalnia możliwości”, który otworzył mi drzwi do pracy przy farmach wiatrowych.

To inicjatywa realizowana jest od 2023 roku przez EDF Renewables Polska we współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń i szczecińskim Vulcanem. Do uczestnictwa w kursie kwalifikowani są pracownicy kopalń przeznaczonych do wygaszenia. Z założenia program ma objąć ok. 60 górników w ciągu trzech lat. Szkolenia mają przygotować do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych. Po przejściu bezpłatnego kursu mogą starać się o pracę w sektorze Wind Energy

Za nami już dwie edycje projektu, w których udział wzięło łącznie 15 osób. Piotr Metlak jest uczestnikiem pierwszej edycji szkolenia, które odbył w Szczecinie.

 

Podobało mi się to, że było bardzo dużo zajęć praktycznych, ciekawych scenariuszy, nauka pierwszej pomocy, postępowanie w przypadku pożaru. Jeśli ktoś nie miał do czynienia z sektorem turbin wiatrowych może wielu rzeczy nauczyć się od podstaw np. mechaniki, czy hydrauliki. Można doświadczyć warunków, w których się pracuje czy popracować narzędziami, z których się korzysta w tej branży.

praca wiatraki

Kurs organizowany przez firmę Vulcan spełnia wszystkie międzynarodowe standardy. Górnicy otrzymają honorowane na całym świecie uprawnienia wydawane przez jednostkę Global Wind Organisation. Szkolenie, poza częścią techniczną i praktyczna, obejmuje także naukę języka angielskiego oraz spotkania z ekspertami sektora energetyki wiatrowej.

Vulcan Training & Consultancy

Zauważyliśmy, że w ostatnich miesiącach zainteresowanie projektem znacznie wzrosło. W pierwszej edycji wzięło udział tylko pięciu górników, choć miejsc było dwa razy więcej. Aktualnie lista zainteresowanych wzięciem udziału w szkoleniu wynosi już ponad 160 osób. Naszym celem jest nie tylko przyuczenie, ale również wsparcie w znalezieniu pracy w nowej branży. I to się udaje, bo mamy sygnały zwrotne, że przeszkoleni przez nas górnicy z powodzeniem znajdują pracę na farmach wiatrowych  – mówi Natalia Butrym, Marketing Specialist Vulcan Training & Consultancy

Realizacja trzeciej edycji projektu planowana jest na wrzesień tego roku. Natomiast sama rekrutacja ruszy już pod koniec lipca.

autor Tomasz Klek

Popularne artykuły

W Szczecinie szkolą górników do pracy na wiatrakach
Nasz przepis na sukces w branży OZE? Otwartość, odwaga i niepowtarzalny klimat. Rozmowa z Andrzejem Montwiłłem
Dobra wiadomość dla regionu. Kolejna firma wybiera Szczecin
Apel do rządu: "Odblokujcie energię z wiatru na lądzie"
Farma fotowoltaiczna koło Wałcza ma nowego właściciela
Uczniowie będą się szkolić na turbinach i solarach.

Tagi

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl