Szczecin, 29 lipca 2024

morska energetyka wiatrowa praca
fot. Orlen

Szczecin wśród miast budujących pierwszą w Polsce morską farmę wiatrową

Trwają ostatnie przygotowania do prac instalacyjnych na morzu projektu Baltic Power. Ważne komponenty tej inwestycji są realizowane w różnych miastach. W Szczecinie powstają kluczowe elementy fundamentów stacji elektroenergetycznych.

Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power.

Inwestycja zakłada udział polskich podmiotów w 25-30-letnim cyklu pracy farmy na poziomie przekraczającym 20 proc jej całkowitej wartości. To najwyższy wskaźnik wykorzystania tzw. local content spośród wszystkich projektów morskiej energetyki wiatrowej rozwijanych obecnie w Polsce.

Morska farma wiatrowa Baltic Power jest najważniejszym projektem transformacyjnym, który realizujemy. Inwestycja nie tylko trwale zmieni nasz miks energetyczny, ale również przyczyni się do budowy nowej gałęzi przemysłu w Polsce. Dlatego zależy nam na tym, żeby maksymalizować udział polskich dostawców w projekcie, a jednocześnie w jak największym stopniu wykorzystywać kompetencje Grupy ORLEN na etapie utrzymania farmy. Baltic Power to projekt pionierski, który przeciera szlaki i pozwala nam dobrze poznać specyfikę współpracy z lokalnymi dostawcami. Chcemy wykorzystać te doświadczenia także przy kolejnych planowanych projektach offshore – powiedział Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.     

 

Kluczowe elementy Baltic Power powstają w Szczecinie

Powstające w Gdańsku i Gdyni dwie morskie stacje elektroenergetyczne, które zostaną zainstalowane 23 km od brzegu, są kluczowym elementem inwestycji Baltic Power. To do nich trafi energia pozyskana z 76 turbin. Znajdujące się w nich transformatory podwyższą napięcie, a następnie przekażą energię morskimi i lądowymi kablami eksportowymi do stacji, zlokalizowanej ok. 7 kilometrów w głąb lądu. Stąd po przekazaniu do krajowego systemu energetycznego popłynie energia z wiatru, która zasili ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Morskie stacje składają się z dwóch głównych elementów: fundamentu i postawionej na nim, właściwej konstrukcji, czyli tzw. topside. Pojedynczy w pełni wyposażony topside będzie ważył około 2500 ton. Konstrukcje o wymiarach 20 x 30 x 40 metrów swoimi gabarytami będą przypominały 4-5 piętrowe, bloki mieszkalne. Każda ze stacji pomimo swoich rozmiarów i wagi będzie wykonana i wyposażona na lądzie, a następnie zainstalowana w całości na morzu. Operacja ta zostanie wykonana za pomocą specjalistycznego statku instalacyjnego Gulliver. Obie konstrukcje staną około 40 metrów nad lustrem wody na fundamentach o średnicy 9 i długości 80 metrów. Za budowę stacji odpowiadają spółki Baltic Operator Gdańsk-Gdynia oraz Energomontaż-Północ Gdynia.

Pozostałe istotne komponenty inwestycji powstające w Polsce, to między innymi elementy fundamentów stacji elektroenergetycznych, produkowane w Szczecinie oraz dźwigi stacji morskiej wytwarzane przez firmę z Kluczborka. Elementy fundamentów turbin powstają w zakładach w Żarach, Łęknicy, Niemodlinie oraz Czarnej Białostockiej. Produkcja kabli morskich i lądowych odbywa się w fabryce w Bydgoszczy. Krajowe firmy odpowiadają także między innymi za prace budowlane przy bazie serwisowej w Porcie Łeba i lądowej stacji odbiorczej w Choczewie.

Baltic Power, to najbardziej zaawansowany projekt morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jednocześnie największa inwestycja w odnawialne źródła w Europie Środkowej. Inwestycja będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW i pierwszą, której znaczna część wież turbin zostanie wykonana z niskoemisyjnej stali. Wraz z zakończeniem budowy w roku 2026 Baltic Power pokryje nawet 3% krajowego zapotrzebowania na energię, ograniczając przy tym emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie.

autor: redakcja portalu Dolina OZE

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Popularne artykuły

zespół parlamentarny pomorze zachodnie oze
W Sejmie rozpoczął pracę ważny zespół dla Pomorza Zachodniego
farma fotowoltaiczna golczewo
Ruszyła największa farma PV na Pomorzu Zachodnim
oze pomorze senator Gawłowski
Jak przyspieszyć rozwój energetyki odnawialnej? Rozmowa z senatorem Stanisławem Gawłowskim
rezerwaty przyrody szczecin
Nowe rezerwaty przyrody na Pomorzu Zachodnim. Zobacz gdzie
szczecińska energetyka cieplna inteligentny system
Szczecin wdraża inteligentny system ciepłowniczy
nabór wniosków ogrzewanie szczecin
Program Ciepłe Mieszkanie. Mieszkańcy Szczecina składają wnioski

ostatnio dodane

Windar podpisał umowę na budowę fabryki offshore w Szczecinie
Wybudują instalację do produkcji zielonego wodoru
Szczecin wdraża inteligentny system ciepłowniczy
Już w styczniu ruszy morski etap budowy Baltic Power
Straż Pożarna inwestuje w energię odnawialną, elektromobilność i bezpieczne ratownictwo
Energia ze śmieci znów zasili Szczecin?
1 2 3 16

Tagi

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl