Szczecin, 12 sierpnia 2024

pomorski uniwersytet medyczny offshore

PUM uruchamia kolejny kierunek związany z offshore

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w sektorze offshore to nowy kierunek studiów podyplomowych na Wydziale Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Nabór rozpocznie się już po wakacjach. To kolejny kierunek związany z morską energetyką wiatrową uruchamiany przez PUM.

Program studiów został opracowany we współpracy z globalnymi liderami branży – Dräger, FairWind oraz Ørsted. Jak mówią przedstawiciele PUM wprowadzenie nowego kierunku ma na celu podniesienie standardów edukacji w zakresie BHP. Chodzi też o przygotowanie wykwalifikowanej kadry dla polskiego rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Czego będą uczyć się studenci na kierunku?

Studia obejmują szeroki zakres zagadnień, m.in: międzynarodowe i polskie prawo pracy, analiza ryzyka, prace w przestrzeniach zamkniętych i na wysokości, a także zarządzanie bezpieczeństwem na projektach offshore. Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych wykładowców oraz praktyków branży, przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu firmy Dräger, a także w akredytowanym ośrodku European Wind Academy w Szczecinie. Studenci będą mieli także możliwość ukończenia międzynarodowych kursów, takich jak NEBOSH HSE Award in Managing Risks and Risk Assessment, ERC BLS/AED, oraz Stop the Bleed.

Cenne doświadczenie współpracy z ludźmi z doświadczeniem offshore

Uczestnicy studiów będą mieli okazję bezpośredniej współpracy z osobami realizującymi projekty na morskich farmach wiatrowych. Dzięki wsparciu Dräger, FairWind i Ørsted, studenci będą mogli zdobywać cenne doświadczenie. Na pewno  zwiększy ono ich atrakcyjność na rynku pracy oraz przygotuje do pracy w wymagających warunkach offshore i nie tylko. Absolwenci kierunku będą mogli także podjąć pracę jako Starsi Inspektorzy BHP także w innych gałęziach przemysłu, na budowach, w zakładowych służbach BHP czy jednostkach budżetowych.

To już kolejny kierunek studiów PUM realizowany w celu przygotowania kadr dla sektora offshore. Wsparcie czołowych światowych firm z branży energetyki odnawialnej jest dowodem na to jak potrzebne są te inicjatywy. Nowy kierunek studiów przyczyni się do umiędzynarodowienia kształcenia w dziedzinie BHP w Polsce. Absolwenci będą przygotowani na wyzwania związane z zarządzaniem bezpieczeństwem w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Moim zdaniem jest to bardzo dobry kierunek rozwoju, umożliwiający podjęcie ciekawej i dobrze płatnej pracy.”mówi kpt. ż. w. Kamil Kielek.

Kiedy nabór, dla kogo studia i w jakim wymiarze czasu?

Uczelnia planuje rozpoczęcie naboru na „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Sektorze Offshore” już za parę  tygodni. Studia przeznaczone dla absolwentów dowolnego kierunku studiów będą trwać dwa semestry i obejmą 218 godzin zajęć, z czego 154 godziny to wykłady, 10 godzin to seminaria, a 54 godziny przeznaczone są na ćwiczenia praktyczne. Program skończy się egzaminem teoretycznym i pozwoli uzyskać uprawnienia starszego inspektora BHP. Zaplanowano 30 miejsc dla studentów.

To drugi kierunek o tematyce offshore uruchomiony przez PUM

Od ubiegłego roku akademickiego w ofercie edukacyjnej uczelni znajdzie się kierunek Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore. Absolwenci tych studiów będą przygotowani zarówno do pracy w Pogotowiu Ratunkowym, Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR), również jako instruktorzy pierwszej pomocy, jak i do pracy np. na statkach, platformach wiertniczych lub morskich i lądowych farmach wiatrowych. 

Kierunek jest w trzyletnim toku stacjonarnych studiów 1. stopnia PUM. Zajęcia odbywają się w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie oraz w Politechnice Morskiej w Szczecinie we współpracy ze specjalistyczną kadrą i w infrastrukturze dydaktycznej tej uczelni.  

Więcej informacji na stronie: www.pum.edu.pl.

żródło: Pomorski Uniwersytet Medyczny

opracowanie: redakcja portalu Dolina OZE

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Popularne artykuły

offshore szczecin zahorski
“Dolina Offshore” na wyciągnięcie ręki?
e-pojazd prezydent rp konferencja
E - pojazd w kręgu zainteresowań prezydenta RP
wiatraki Pomorze Zachodnie
Największe farmy wiatrowe są na Pomorzu Zachodnim
vestas fabryka szczecin
Do Szczecina wpłynął pierwszy statek z elementami do morskich farm wiatrowych 
praca na wiatrakach
Startuje rekrutacja do 3. edycji programu “Wiatr - kopalnia możliwości”
ogrzewanie mieszkania szczecin
Nie ogrzewasz mieszkania? Możesz zapłacić mandat

ostatnio dodane

Ten projekt zmienia oblicze ciepłownictwa w Szczecinie
“Dolina Offshore” na wyciągnięcie ręki?
Rusza czwarta edycja programu "Wiatr - Kopalnia Możliwości" 
Terminal offshore z pozwoleniem na użytkowanie!
Nie ogrzewasz mieszkania? Możesz zapłacić mandat
E - pojazd w kręgu zainteresowań prezydenta RP
1 2 3 17

Tagi

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl