Szczecin, 23 lipca 2024

szczecin auta elektryczne
fot. pexels

Elektromobilność po szczecińsku? Te liczby robią wrażenie!

W ciągu trzech ostatnich lat liczba całkowicie elektrycznych aut jeżdżących po Szczecinie wzrosła prawie osiem razy. W tym czasie aż czterokrotnie powiększyła się też grupa samochodów z napędem hybrydowym. Co ciekawe, w Szczecinie w ostatnich trzech latach wzrosła również liczba ogólnodostępnych punktów ładowania. Pod tym względem stolica województwa zachodniopomorskiego jest w ścisłej czołówce w kraju.

Auta z napędem elektrycznym, mimo różnych opinii na ich temat, znajdują coraz więcej entuzjastów w naszym kraju. Według Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności w czerwcu br. sprzedano 2 tys. 115 całkowicie elektrycznych aut osobowych, czyli o 17 proc. więcej w porównaniu z czerwcem 2023 r. 

W Polsce jest zarejestrowanych ok 62 tys. sztuk całkowicie elektrycznych samochodów osobowych, czyli o 54 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wśród najpopularniejszych nowych marek są takie auta jak: Tesla Model 3 (583 sprzedanych aut), Tesla Model Y (250) oraz Volvo EX30 (134 sztuk). 

Jak na tym tle wygląda elektromobilność w Szczecinie?

Z danych szczecińskiego magistratu wynika, że ogólna liczba samochodów z napędem elektrycznym aktualnie wynosi 1123 w tym: osobówki  – 1066, auta ciężarowe – 57. Zestawienie tego z danymi na koniec 2020 roku pokazuje, że liczba elektryków w Szczecnie wzrosła niemal ośmiokrotnie. Po ulicach naszego miasta jeździło w tamtym czasie tylko 150 aut elektrycznych. Warto również zobaczyć jak zmieniła się liczba samochodów hybrydowych. W tym przypadku zanotowano również duży skok. Na koniec 2020 roku zarejestrowanych było 2124 hybryd. Obecnie ta liczba przekroczyła już 10 tys. Większośc hybryd to elektryki – 10129 sztuk, 28 aut jest zasilana gazem ziemnym (CNG, LNG), a jedynie trzy sztuki jeździ na wodór.

Mimo dużego wzrostu liczby aut elektrycznych i hybrydowych,  ich udział w całkowitej ilości aut zarejestrowanych w Szczecinie (343 tyś) jest cały czas bardzo mały i wynosi jedynie ok 3 proc.

Ogólnodostępne punkty ładowania - Szczecin w czołówce

Według raportu PSNM na koniec czerwca br. w Polsce funkcjonowało 7 tys. 255 ogólnodostępnych punktów ładowania, o ponad 40 proc. więcej niż rok temu. Najlepiej rozwinięta infrastruktura dla aut elektrycznych jest w Warszawie –  działa tam 636 punktów. Wśród kolejnych miast wymieniono: Gdańsk – 297 punktów, Szczecin – 256, Kraków – 226 oraz Poznań – 214. 

Ciekawostką może być fakt, że jeszcze cztery lata temu w Szczecinie działały jedynie trzy punkty. Jednak już w 2020 roku szczeciński magistrat określił plan i harmonogram powstawania miejsc do ładowania elektryków i wspólnie z podmiotami zewnętrznymi zaczął wprowadzać go w życie. Dzięki temu pod tym względem stolica województwa zachodniopomorskiego może się dziś pochwalić trzecim miejscem w Polsce.

autor: Tomasz Klek

4 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julek
1 miesiąc temu

Ciekawe tylko czy to nie jest trend chwilowy

Waldi
1 miesiąc temu

Szkoda że nie piszą o łatwopalność i tych aut

Popularne artykuły

praca na wiatrakach
Startuje rekrutacja do 3. edycji programu “Wiatr - kopalnia możliwości”
OZE Asprod
Asprod. Pyszne wypieki i troska o środowisko naturalne
praca offshore
Wiatraki na morzu dadzą Polsce więcej energii niż atom? Pomorze Zachodnie odgrywa tu kluczową rolę
pomorski uniwersytet medyczny offshore
PUM uruchamia kolejny kierunek związany z offshore 
windar fabryka szczecin
Windar potwierdza zamiar budowy fabryki w Szczecinie
Farma wiatrowa Pomorze Zachodnie
Największe farmy wiatrowe są na Pomorzu Zachodnim

ostatnio dodane

U nas nawet kina są zasilane zieloną energią 
Największe farmy wiatrowe są na Pomorzu Zachodnim
Panattoni buduje ekologiczny magazyn
Windar potwierdza zamiar budowy fabryki w Szczecinie
Asprod. Pyszne wypieki i troska o środowisko naturalne
PUM uruchamia kolejny kierunek związany z offshore 
1 2 3 7

Tagi

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl