Szczecin, 05 lutego 2025
Ten projekt zmienia oblicze ciepłownictwa w Szczecinie
Szczecińska Kępa Parnicka przechodzi metamorfozę. Z terenu przemysłowego staje się nowoczesnym obszarem, gdzie powstają luksusowe apartamentowce. Szczecińska Energetyka Cieplna zastosowała na tym terenie innowacyjne rozwiązanie na wielką skalę.
W ostatnich latach coraz częściej pojawia się dyskusja na temat konieczności zmiany obecnych standardów w sektorze ciepłownictwa. W centrum tych rozważań znajdują się sieci niskotemperaturowe, które wyznaczają nowe kierunki dla branży energetycznej. Kępa Parnicka w Szczecinie to obszar, gdzie te nowatorskie rozwiązania przechodzą z teorii w praktykę.
Sieci niskotemperaturowe to przyszłość ciepłownictwa
Sieci niskotemperaturowe to kluczowy krok w kierunku dekarbonizacji sektora ciepłowniczego. Obejmują one sieci wodne o niskich temperaturach, gdzie temperatura czynnika jest znacznie niższa niż w sieciach tradycyjnych.
W przypadku Kępy Parnickiej zdecydowaliśmy się ograniczyć temperaturę do 65°C. Dzięki temu minimalizowane są straty ciepła w procesie dystrybucji. W rezultacie, mamy do czynienia z mniejszym negatywnym wpływem na środowisko naturalne – mówi Danuta Misztal, rzecznik prasowy Szczecińskiej Energetyki Cieplnej
Kępa Parnicka: nowoczesne oblicze Szczecina
Kępa Parnicka to część ścisłego centrum Szczecina. Obecnie przechodzi proces transformacji. Z terenu przemysłowego staje się nowoczesnym i ekskluzywnym obszarem, gdzie powstają luksusowe apartamentowce. Dla SEC było to wyjątkowe wyzwanie, ale zarazem okazja, by zastosować innowacyjne rozwiązania na dużą skalę. Teren Kępy Parnickiej nie posiadał infrastruktury ciepłowniczej, co otworzyło drogę do implementacji sieci niskotemperaturowych na całym obszarze. Współpraca z deweloperami m.in: Siemaszko, Budnex i Atlal była kluczowym elementem sukcesu, gdyż ci zrozumieli konieczność skierowania uwagi na ochronę środowiska i redukcję zużycia energii.
ZOBACZ TEŻ: Szczecin wdraża inteligentny system ciepłowniczy
Technologia na rzecz przyszłości
Planując implementację sieci niskotemperaturowych, inżynierowie SEC postawili na maksymalne wykorzystanie temperatury wody w przewodzie powrotnym. Dzięki temu uzyskują większą moc bez konieczności zwiększania przepływu. Dodatkowo, bliskość zbiorników wodnych otaczających inwestycję otwiera perspektywę wykorzystania alternatywnych źródeł ciepła, takich jak wodne pompy ciepła. Kluczowym wyzwaniem jest odpowiednie zaprojektowanie węzłów cieplnych oraz Stacji Transformacji Ciepła – miejsca gdzie zmieniane są parametry sieci.
Klient w centrum korzyści. Wizja Przyszłości
Nowe budynki na Kępie Parnickiej będą korzystać z tych innowacyjnych rozwiązań.
Dla klientów oznacza to nie tylko niższe koszty eksploatacyjne, ale przede wszystkim wyższy komfort termiczny. Temperatura rozchodzi się równomiernie, co eliminuje gwałtowne zmiany temperatury. Dodatkowo, taki sposób ogrzewania ułatwia utrzymanie prawidłowej wilgotności – dodaje Danuta Misztal
Projekt obejmuje 15 budynków o wysokim standardzie. Docelowo SEC planuje dostarczać około 50-60 tysięcy GJ ciepła rocznie.
Potencjał Kępy Parnickiej wskazuje na możliwość znacznie większych oszczędności. Wszystkie urządzenia i sieci są zaprojektowane z myślą o przyszłym zwiększeniu zapotrzebowania na moc cieplną.
Droga do zielonej energii
Projekt na Kępie Parnickiej to krok w kierunku zrównoważonej przyszłości energetycznej. Wykorzystanie sieci niskotemperaturowych nie tylko minimalizuje wpływ na środowisko, ale także otwiera nowe możliwości dla klientów. Wdrażanie takich rozwiązań to krok w stronę bardziej efektywnego i przyjaznego środowisku sektora ciepłowniczego.
Źródło: SEC
Opracowanie: redakcja Dolina OZE
Popularne artykuły
ostatnio dodane
kontakt
Dolina OZE
telefon: 732722915
mail: kontakt@dolinaoze.pl