Szczecin,
“Dolina Offshore” na wyciągnięcie ręki?
To nie tylko projekt marketingowy, to konkretne inwestycje i działania, które są od lat realizowane w naszym regionie. Można je zobaczyć a nawet dotknąć - tak o wdrażanym projekcie “Dolina Offshore” mówi Rafał Zahorski, Pełnomocnik ds. Rozwoju Portów w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
Zachodniopomorskie jest niekwestionowanym liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Od wielu lat przeciera szlaki w tej dziedzinie i wyznacza trendy. Dlaczego? Mamy świetne warunki przyrodnicze, przyjazny klimat samorządowców dla nowych inwestycji i otwartość lokalnych społeczności. To wszystko sprawia, że od wielu lat w naszym regionie firmy z branży OZE chętnie lokują swoje projekty. Dzięki temu na terenie Pomorza Zachodniego produkuje się dziś więcej energii ze źródeł odnawialnych niż się zużywa.
To wszystko sprawiło, że nasze województwo stało się też naturalną przestrzenią zarówno do budowy fabryk elementów offshore jak i do realizacji pierwszych morskich farm wiatrowych w Polsce.
To jest projekt o ogromnym potencjale
Projekt “Dolina Offshore” ma dodatkowo pomóc w rozwoju i promocji tego sektora w naszym regionie. Jak mówi Rafał Zahorski, Pełnomocnik ds. Rozwoju Portów w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A, sama nazwa, projekt i grafika to jest oczywiście marketingowe narzędzie do promowania naszego regionu. Ale “Dolina Offshore” to nie jest tylko chwyt marketingowy. To hasło wypełnione konkretną treścią.
Tak naprawdę, gdzie nie spojrzymy, czy w Szczecinie, czy w Świnoujściu lub w okolicach, to są robione elementy do farm wiatrowych. Po prostu można podejść i je dotknąć. Za moment w zachodniopomorskim będziemy mieli 100% produkcji pod farmy morskie. To znaczy, że wszystkie elementy, które będą dopływały do terminalu instalacyjnego w Świnoujściu, następnie będą wysyłane na montaż na farmy offshorowe. Wszystko będzie made by zachodniopomorskie – mówi Rafał Zahorski.
Co z kadrami dla branży offshore wind?
Szacuje się, że w najbliższych trzech latach branża offshore wygeneruje w naszym regionie 10 tysięcy nowych miejsc pracy. To oznacza, że trzeba będzie m.in importować bardzo wielu wybitnych fachowców. Czy to jest możliwe?
Nie mam tutaj żadnych obaw, że się ludzie pojawiają. Branża offshore jest królową wśród wszystkich branż takich jak stalowa, stoczniowa czy nawet energii odnawialnej. Chodzi tutaj o wynagrodzenia, kompetencje czy zarobki. Poziom pracowników i kwalifikacje to jest w ogóle mistrzostwo świata. Ludzie z całej Europy tu będą przyjeżdżać do pracy – mówi Rafał Zahorski
Bardzo duża liczba Polaków, również z zachodniopomorskiego pracuje w firmach offshorowych za granicą. Praca w tej branży jest wymagająca, ale daje wiele satysfakcji i bardzo wspomaga rozwój zawodowy. Pracownicy tego obszaru są bardzo poszukiwani na rynku pracy. Zarobki są tutaj konkurencyjne w stosunku do innych branż, więc wielu specjalistów podkreśla, że to tylko kwestia czasu jak nasz region przyciągnie wielu fachowców.
Zobacz całą rozmowę z Rafałem Zahorskim, Pełnomocnikiem ds. Rozwoju Portów w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. A w niej jeszcze m.in o tym co nas czeka w branży offshore w tym roku, jakie są jej mocne i słabe strony, itp.
Autor: Tomasz Klek
Popularne artykuły
ostatnio dodane
kontakt
Dolina OZE
telefon: 732722915
mail: kontakt@dolinaoze.pl