Szczecin, 28 października 2024

farmy wiatrowe felieton

Offshorowy październik. Felieton dr inż. Andrzeja Montwiłła

EduPower 2024, Zachodniopomorski Hub Wiatrowy, konferencja Baltic Windustry 2024, to tylko niektóre wydarzenia, jakie odbyły się w tym miesiącu. To był prawdziwy offshorowy październik - podsumowuje w swoim kolejnym felietonie dr.inż. Andrzej Montwiłł, Pełnomocnikiem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. odnawialnych źródeł energii i rozwoju technologii wodorowych.

Niejednokrotnie w przeszłości słyszałem określenie „Październik miesiącem oszczędności” promujące ideą oszczędzania na zaś własnych pieniędzy. I o ile, ogólnie ujmując, to hasło jest aktualne, to w naszej regionalnej skali, po ponad 20 intensywnych dniach października, ciśnie mi się na usta inne hasło, jeszcze bardziej przystające do naszej lokalnej rzeczywistości – „Szczeciński offshorowy październik”.

Offshorowe wydarzenia jak grzyby po deszczu

Targi / konferencja EduPower 2024, warsztaty Zachodniopomorski Hub Wiatrowy, konferencja Baltic Windustry 2024, sesja w ramach programu K2K to główne wydarzenia w Szczecinie dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, które zadziały się w pierwszych siedemnastu dniach października. Ważne wydarzenia, w organizację których zaangażowanych było kilkanaście IOB (samorządy, stowarzyszenia, bank), przedsiębiorstwa i kilkaset osób, wspólnie działających w kreowanym od trzech lat Zachodniopomorskim Środowisku Offshore (WOE_2027). Środowisku, które za cel postawiło sobie uczynienie z naszego województwa europejskiego hubu wiatrowego, synergii lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. A gra idzie o potężne pieniądze w sektorze, którego rozrost w najbliższych latach będzie gigantyczny.

Rozwój energetyki odnawialnej. Rosną wydatki, rośnie moc OZE

Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna roczne wydatki świata w rozwój energetyki opartej na OZE to kwoty rzędu 2 bilonów dolarów, gdzie w samej Unii Europejskiej osiągnięcie celów klimatycznych wymagać będzie rocznego przyrostu mocy zainstalowanych w energetyce OZE na poziomie 60 GW. A w ostatnich latach było to ca 20 GW czyli stanowczo za mało aby osiągnąć te cele. Nowe moce w OZE, jakie pojawią się w Europie w najbliższych latach, to głównie elektrownie wiatrowe (lądowe i morskie) i fotowoltaiczne. Czyli mamy do czynienia z gospodarczym tortem w postaci miliardów w inwestycje w farmy i łańcuchy dostaw (przemysł, transport, logistyka, kapitał).

Pomorze Zachodnie liderem w produkcji zielonej energii

Województwo Zachodniopomorskie, posiadając najlepsze w Polsce warunki wietrzne, od lat jest liderem w lądowej energetyce wiatrowej. Od trzech lat skutecznie promujemy w Europie nasze atuty również w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, novum w polskiej gospodarce, gdzie wykorzystujemy wiedzę, umiejętności i doświadczenie nabyte w onshore wind a przydatne w offshore wind. Tereny inwestycyjne, porty morskie, przemysł, transport, logistyka to atuty w oparciu, o które budujemy ten nasz wiatrowy hub – synergia onshore i offshore.

Pomorze Zachodnie ma swoje atuty

Jesteśmy oczywiście na początku światowego wyścigu o ten olbrzymi tort, zwany energetyką OZE, dla nas szczególnie w sektorze energetyki wiatrowej. 

W naszym przypadku to takie segmenty jak:

  • konstrukcje lądowe i morskie (fundamenty, wieże, gondole, skrzydła, podstacje energetyczne – produkcja od dostawców 1 po dostawców ostatniego rzędu),
  • jednostki pływające instalacyjne i serwisowe (offshore – przemysł stoczniowy, stocznie remontowe, dostawcy),
  • transport i logistyka (porty morskie, transport morski, śródlądowy, drogowy, spedytorzy, armatorzy, przedsiębiorstwa transportowe i operatorzy logistyczni),
  • remonty i serwis (farmy lądowe i morskie, firmy dostaw materiałów i części, firmy serwisowe),
  • sieci przesyłowe (nowe podstacje i linie kablowe – budowa i serwisowanie) i magazynowanie energii (kolejny nowy obszar gospodarczy),
  • materiały (konstrukcje stalowe, polimerowe, nowe materiały gospodarki obiegu zamkniętego, magazyny energii),
  • B+R+I (technologie produkcji konstrukcji dla energetyki lądowej i morskiej, techniki transportu, składowania i dystrybucji elementów farm wiatrowych, technologie magazynowania energii),
  • edukacja zawodowa (szkolnictwo średnie techniczne i wyższe).

Każdy z tych segmentów jest obecny w gospodarce naszego Województwa. I nawet podejmowane przez PiS od 2016 roku działania na szkodę lądowej energetyki wiatrowej, nie zniszczyły polskich firm produkujących dla wind onshore jak i serwisujących lądowe farmy wiatrowe. Dzięki swojej determinacji i eksportowi dalej działają i już zbierają zamówienia na nowe lądowe projekty, w tym na nowe inwestycje w naszym województwie (łącznie kilka GW w ciągu najbliższych lat).

Ugruntowana pozycja dostawców lądowej i morskiej energetyki wiatrowej.

Może i nie są to dostawcy pierwszego rzędu ale są to dostawcy z ugruntowaną pozycją w łańcuchach dostaw lądowej energetyki wiatrowej. Ich doświadczenie, silny przemysł konstrukcji lądowych i morskich (od lat produkujący dla offshore), rozwinięte inne, a wskazane powyżej segmenty, wzmocnienie są dzisiaj przez inwestorów z globalnej ligi energetyki wiatrowej (lądowej i morskiej). A to oznacza, że rośniemy, zwiększając nasz udział w łańcuchach dostaw energetyki wiatrowej, zarówno lądowej jak i morskiej. Ale oczywiście nie chodzi o to aby być zadowolonym z tego co jest, bo przecież mamy być hubem wiatrowym na skalę co najmniej europejską.

Wspólne działania przyniosą oczekiwane efekty

Dlatego też musimy podejmować kolejne działania, wspólnie dążyć do tego aby słyszeli o nas nie tylko inwestorzy energetyki wiatrowej, lokując tu swoje projekty ale również decydenci i twórcy prawa, które ma pomagać a nie przeszkadzać w rozwoju energetyki wiatrowej. W naszym regionalnym interesie jest aby sektor energetyki wiatrowej stał się wiodącym sektorem gospodarki regionu, bo ogniskuje już to w czym jesteśmy nieźli a chcemy być najlepsi. Ale tylko wspólnym działaniem możemy to zrobić, do czego namawiam, bo każdy biznes, każdy samorząd może na tym zyskać.

Dr inż. Andrzej Montwiłł

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Popularne artykuły

szczecińska energetyka cieplna inteligentny system
Szczecin wdraża inteligentny system ciepłowniczy
windar fabryka szczecin
Windar podpisał umowę na budowę fabryki offshore w Szczecinie
farma fotowoltaiczna golczewo
Ruszyła największa farma PV na Pomorzu Zachodnim
praca na wiatrakach
Startuje rekrutacja do 3. edycji programu “Wiatr - kopalnia możliwości”
rezerwaty przyrody szczecin
Nowe rezerwaty przyrody na Pomorzu Zachodnim. Zobacz gdzie
nowy park narodowy
Czy powstanie Park Narodowy Dolina Dolnej Odry? Ministerstwo zdecydowało

ostatnio dodane

Minister Kultury zatrzyma rozwój energetyki wiatrowej?
Windar podpisał umowę na budowę fabryki offshore w Szczecinie
Wybudują instalację do produkcji zielonego wodoru
Szczecin wdraża inteligentny system ciepłowniczy
Już w styczniu ruszy morski etap budowy Baltic Power
Straż Pożarna inwestuje w energię odnawialną, elektromobilność i bezpieczne ratownictwo
1 2 3 16

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl