Szczecin, 17 lipca 2024

Amazon OZE, Kołbaskowo, Szczecin
Fot. Amazon

Globalna firma zasila całą działalność z OZE, w tym centrum logistyczne pod Szczecinem

Amazon, gigant w dziedzinie technologii i handlu elektronicznego zasila całą swoją globalną działalność – w tym centra danych, budynki korporacyjne, sklepy spożywcze i centra logistyczne – w 100 proc. energią ze źródeł odnawialnych.

Firmie udało się osiągnąć ten cel 7 lat przed terminem,  pierwotnie zakładanym na 2030 r. Sukces ten jest kolejnym kamieniem milowym w wysiłkach na rzecz spełnienia zobowiązania klimatycznego, jakiego w 2019 r. podjął się Amazon w ramach Deklaracji Klimatycznej, czyli osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto do 2040 r.

Amazon – 100 proc. energii z OZE. Amazon przez cztery lata z rzędu był największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej na świecie i zainwestował globalnie miliardy dolarów w ponad 500 projektów solarnych i wiatrowych. Łącznie są one w stanie wygenerować wystarczającą ilość energii do zasilenia równowartości 21,9 mln domów w Unii Europejskiej. 

Mimo osiągnięcia tak ważnego dla nas celu, Amazon nadal będzie intensywnie inwestować w projekty związane z energią słoneczną i wiatrową, badając jednocześnie inne bezemisyjne źródła, jak energia jądrowa, magazynowanie energii w akumulatorach i nowe technologie, które mogą pomóc w zasilaniu działalności przez nadchodzące dziesięciolecia – podkreśla Kara Hurst, wiceprezeska ds. ogólnoświatowego zrównoważonego rozwoju Amazon.

Krajowe projekty OZE – aktywności Amazon w Polsce. Aktualnie już trzy farmy w Polsce – w tym jedna fotowoltaiczna i dwie wiatrowe – są elementem globalnego zaangażowania Amazon w odnawialne źródła energii.

Amazon inwestuje i rozwija się w Polsce od ponad 10 lat. Budujemy cyfrową gospodarkę przyszłości, która jest solidna i zrównoważona. Odnawialne źródła energii są jednym z najszybszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyspieszenie transformacji energetycznej w naszym kraju. Jednocześnie – jako największy na świecie nabywca energii odnawialnej – jesteśmy dumni, że umożliwiając budowę tych dwóch farm wiatrowych, jesteśmy bliżej osiągnięcia naszych celów, a także wspierania ambitnych planów polskiego rządu w zakresie ekologizacji sieci – komentuje Sławomir Płonka, dyrektor regionalny ds. operacji Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.

W 2024 r. Amazon ogłosił podpisanie z Vortex Energy Polska umowę na zakup 53 MW mocy czystej energii z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w Jastrowiu i Okonku (woj. wielkopolskie, powiat złotowski). Była to pierwsza inicjatywa firmy w obszarze energii wiatrowej w Polsce. Łącznie oba projekty wiatrowe będą generować ok. 113 000 MWh (megawatogodzin) energii rocznie, co wystarczyłoby do zasilenia ponad 50 000 polskich gospodarstw domowych.

Ponadto w 2022 r. Amazon podpisał jedną z największych wówczas w Polsce umów na zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach o mocy 87 MW. Oczekuje się, że po uruchomieniu będzie ona produkować ponad 120 000 MWh czystej energii rocznie, co pozwoliłoby na zaspokojenie potrzeb energetycznych ok. 57 000 polskich domów.
Z kolei w 2021 r. Amazon uruchomił w Świebodzinie zrobotyzowane centrum logistyczne, wyposażając jego dach w 3900 paneli PV (fotowoltaicznych) o powierzchni ponad 8 600 m2, które dostarczają energię odnawialną pozwalającą m.in. na częściowe zasilanie obiektu. Łączna moc instalacji na dachu świebodzińskiego centrum wynosi 1,75 MW, co wystarczyłoby do zasilenia ok. 480 domów jednorodzinnych w Polsce rocznie.

Amazon pod Szczecinem. Otwarte w 2017 roku centrum logistyczne w Kołbaskowie posiada całkowitą powierzchnię ponad 150 000 metrów kwadratowych i wykorzystuje najnowocześniejsze technologie.

Pracownikom w wykonywaniu codziennych obowiązków pomaga ponad 3 000 robotów. Technologia Amazon Robotics wspiera zatrudnionych podczas składowania produktów na półkach i kompletowania zamówień. 

Szczecin i jego okolice to dla firmy bardzo ważna lokalizacja, w której poczyniła ona duże inwestycje. Ponieważ w Centrum zatrudnienie znalazło wielu mieszkańców z regionu, dla Amazon istotne jest, wspieranie inicjatyw lokalnych. Mieszkańcy mogą korzystać z autorskiego programu Kindloteka, który ma na celu promocję czytelnictwa.

Poza tym w centrum pod Szczecinem nie znajdzie się żadnej tradycyjnej żarówki, tylko te 100% wykonane w technologii LED. Pracownicy przede wszystkim pracują przy świetle dziennym – w dachu zamontowano 11 świetlików o powierzchni ponad 100 m kw. każdy.

autor: redakcja portalu Dolina OZE

Popularne artykuły

nemera szczecin praca
Nemera Szczecin rozbudowuje zakład i szuka ludzi do pracy
farma fotowoltaiczna golczewo
Ruszyła największa farma PV na Pomorzu Zachodnim
Darłowo port serwisowy morska energetyka wiatrowa
Darłowo ważnym punktem na mapie offshore?
wody termalne police
Są pieniądze, “zatem wiercimy”! W Policach szukają wód termalnych.
nabór wniosków ogrzewanie szczecin
Program Ciepłe Mieszkanie. Mieszkańcy Szczecina składają wnioski
farmy wiatrowe felieton
Offshorowy październik. Felieton dr inż. Andrzeja Montwiłła

ostatnio dodane

Program “Czyste Powietrze”. Rekordowe zainteresowanie i dodatkowe miliony
Donald Trump zagrożeniem dla rozwoju OZE?
Co z energią odnawialną po wygranej Donalda Trumpa? Zobacz opinię
To kwestia bezpieczeństwa. Czujki dymu dla mieszkańców 
Tauron oddał do eksploatacji farmę wiatrową Mierzyn
Nemera Szczecin rozbudowuje zakład i szuka ludzi do pracy
1 2 3 13

Tagi

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl