Szczecin, 07 listopada 2024
Szczecin. Ciepłe kaloryfery dzięki odpadom z EcoGeneratora?
Czy kaloryfery mogą być ciepłe dzięki spalaniu śmieci? Okazuje się w Szczecinie to możliwe i to dzięki współpracy EcoGeneratora i Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.
Sezon grzewczy ruszył na dobre i EcoGenerator ma w tym swój udział. To dlatego, że częściowo ciepło, które trafia do mieszkań szczecinian, jest produkowane z odpadów komunalnych w szczecińskiej spalarni śmieci. Ta instalacja jest jednym z ośmiu źródeł ciepła dla Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.
Jak energia z EcoGeneratora ogrzewa mieszkania szczecinian?
EcoGenerator to elektrociepłownia, w której paliwem są odpady komunalne szczecinian i nie tylko. Odpady te są spalane na ruszcie a powstałe w tym procesie spaliny, podgrzewają część wodno-parową kotła. To wytworzona w kotle para wodna o ciśnieniu 40 bar i temperaturze 400 stopni Celsjusza jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i właśnie energii cieplnej. EcoGenerator produkuje od 25 do 29 MWt.
Woda ciepłownicza, która wpływa do naszego zakładu ma temperaturę około 50 stopni Celsjusza. Zimą podgrzewamy ją do około 105 stopni Celsjusza a latem do około 85 stopni. Dyspozytor z SEC jest w ciągłym kontakcie z naszym kierownikiem zmiany. Kiedy temperatura na zewnątrz spada, interweniuje i zgłasza zapotrzebowanie na mocniejsze podgrzanie wody, a kiedy robi się cieplej, zleca by tę temperaturę obniżyć – tłumaczy Anna Folkman, rzecznik prasowy EcoGeneratora
Ciepło, ciepło, gorąco… Jak zmienia się temperatura?
Zmiany temperatury wody ciepłowniczej osiąga się poprzez regulowanie jej przepływu przez wymienniki. To urządzenia, które mają postać płaszczowo-rurową. Znajdująca się w nich para wodna ogrzewa przepływającą w rurze wodę. Kiedy przepływ jest wolniejszy, woda podgrzewa się szybciej do wyższych temperatur, kiedy natomiast przepływ jest szybszy, amplituda temperatur jest mniejsza.
Powierzchnia wymiany ciepła to około 1 tys. metrów kwadratowych a instalacja może przepompować do 1 tys. metrów sześciennych wody na godzinę. Woda podgrzewana w EcoGeneratorze dostarczana jest do sieci ciepłowniczej Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, a woda z sieci podgrzewa tę w instalacji centralnego ogrzewania oraz wodę wodociągową na potrzeby c.w.u w budynkach w Szczecinie. W okresie zimowym temperatura wody w kaloryferach powinna wynosić około 60 stopni Celsjusza, natomiast woda użytkowa (do kranów) podgrzewana jest maksymalnie do 55 stopni Celsjusza.
Czytaj też: Produkują energię z odpadów, będą ze słońca
Współpraca EcoGeneratora i SECu przynosi efekty
– Nasza dobra współpraca przynosi mieszkańcom Szczecina szereg korzyści, dzięki zapewnieniu stabilnego i ekonomicznego źródła ciepła EcoGenerator jest obecnie najtańszym producentem ciepła w mieście. Współpraca wyróżnia się także elastycznym podejściem ZUO do zaopatrzenia SEC w ciepło, co pozwala skutecznie optymalizować produkcję ciepła celem pokrycia bieżących potrzeb mieszkańców, bez kompromisów na jakości ani stabilności dostaw. Taka synergia pomiędzy partnerami wzmacnia lokalny system ciepłowniczy i przyczynia się do zwiększenia komfortu życia mieszkańców miasta – podkreśla Danuta Misztal ze Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.
EcoGenerator - generuje dobrą energię?
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. Jest to zakład, który w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych odzyskuje energię, produkując prąd i ciepło. To także jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin. EcoGenerator chroni środowisko, ponieważ unieszkodliwia odpady, które zalegałyby na składowiskach odpadów.
Energia elektryczna też produkowana z odpadów?
Po raz pierwszy prąd produkowany w EcoGeneratorze został wykorzystany do zasilenia miejskich jednostek Szczecina w 2023 roku. Było to w sumie ponad 17 tys. MWh a energia trafiła do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W 2024 roku wyprodukowana przez ZUO energia zasila dodatkowo stacje ładowania autobusów elektrycznych oraz częściowo Tramwaje Szczecińskie. W 2023 roku całkowita produkcja energii elektrycznej przez ZUO wyniosła ponad 92 tys. 800 MWh brutto, co dało około 68 tys. 600 MWh netto. Było to możliwe dzięki dostarczeniu ponad 175 tys. ton odpadów, które dotarły do instalacji w prawie 14 tys. dostaw.
W wyniku kontrolowanego spalania odpadów EcoGenerator produkuje nie tylko energię elektryczną, ale także energię cieplną. Dzięki odpadom dostarczonym w 2023 roku zakład wyprodukował około 700 tys. GJ netto ciepła, które trafiło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i tym samym do kaloryferów i kranów szczecinian.
Więcej na stronie www.ecogenerator.eu
Popularne artykuły
ostatnio dodane
kontakt
Dolina OZE
telefon: 732722915
mail: kontakt@dolinaoze.pl