Szczecin, 31 października 2024

Darłowo port serwisowy morska energetyka wiatrowa
Fot. Urząd Miasta Darłowo

Darłowo ważnym punktem na mapie offshore?

Czy Darłowo będzie ważnym punktem na mapie offshorowej Polski. Jakie inwestycje mogą w tym pomóc? O tym rozmawiali uczestnicy spotkania “Darłowo Offshore Meeting”.

Spotkanie dotyczyło potencjału portu w Darłowie i rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku.  Podczas wydarzenia poruszono kwestie dotyczące transformacji energetycznej w Polsce, szczególnie w zakresie budowy sektora Offshore Wind.

Darłowo prekursorem OZE w Polsce?

Pierwsza farma wiatrowa powstała właśnie w Darłowie w 1999 roku.  Nikt wówczas nie wierzył, że w OZE jest przyszłość. Pomorze Zachodnie według danych Urzędu Marszałkowskiego ma 106% energii OZE (tj. więcej niż produkuje), a aż 20% wszystkich osób obsługujących farmy wiatrowe to nasi Polacy. Farma wiatrowa na Bałtyku ma produkować docelowo 33 gigawaty, tj 130 terawatogodzin – mówił  Stanisław Gawłowski,przewodniczący Senackiej Komisji Klimatu i Środowisk

Obecnie ok. 16 mln ludzi na świecie pracuje w sektorze związanym z OZE. Ta liczba  w najbliższym czasie znów bardzo wzrośnie,  będzie zapotrzebowanie na kolejne 600 tys. osób do obsługi turbin wiatrowych. Z kolei tylko w Polsce w kolejnych latach  OZE wygeneruje 200 tys. miejsc pracy. 

Port w Darłowie ma szansę stać się kluczową bazą dla offshore ?

Port w Darłowie ma ogromny potencjał, by stać się bazą serwisowa dla  morskiej energetyki wiatrowej. 

Wyniki audytów wskazują, że Darłowo, dzięki swoim infrastrukturze i strategicznej lokalizacji, ma szansę stać się ważnym punktem logistycznym dla farm wiatrowych, szczególnie w fazie ich eksploatacji. Miasto  kontynuuje swoje starania dotyczące możliwości realizacji projektu: modernizacja i rozbudowa obiektów hydrotechnicznych w porcie morskim w Darłowie na potrzeby obsługi i konserwacji instalacji wiatrowych na morzu – mówił Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa.

Obecnie działania władz Darłowa skupione są na przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej. Jeśli zostanie ona zaakceptowana przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych, otworzy drodze dynamicznego rozwoju Portu Morskiego w Darłowie.

Kolejne inwestycje w infrastrukturę portową

Fot. Urząð Miasta Darłowo

Z kolei Urząd Morski w Szczecin przedstawił plany dotyczące modernizacji infrastruktury hydrotechnicznej w Darłowie. W ramach Krajowego Planu Odbudowy planowana jest przebudowa falochronów, co ma na celu poprawę bezpieczeństwa i funkcjonalności portu. Przewidywana wartość inwestycji wynosi ponad 200 milionów złotych, a zakończenie prac planowane jest na koniec 2026 roku. W spotkaniu wzięli w nim udział przedstawiciele administracji publicznej, sektora energetycznego oraz firm specjalizujących się w usługach stoczniowych i morskich.

Źródło: Urząd Miasta Darłowo

2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Popularne artykuły

farma fotowoltaiczna golczewo
Ruszyła największa farma PV na Pomorzu Zachodnim
nemera szczecin praca
Nemera Szczecin rozbudowuje zakład i szuka ludzi do pracy
wody termalne police
Są pieniądze, “zatem wiercimy”! W Policach szukają wód termalnych.
Darłowo port serwisowy morska energetyka wiatrowa
Darłowo ważnym punktem na mapie offshore?
nowy park narodowy
Czy powstanie Park Narodowy Dolina Dolnej Odry? Ministerstwo zdecydowało
praca panattoni szczecin
Magazyn Panattoni. Mega ekologiczny i z finansowaniem

ostatnio dodane

Donald Trump zagrożeniem dla rozwoju OZE?
Co z energią odnawialną po wygranej Donalda Trumpa? Zobacz opinię
To kwestia bezpieczeństwa. Czujki dymu dla mieszkańców 
Tauron oddał do eksploatacji farmę wiatrową Mierzyn
Nemera Szczecin rozbudowuje zakład i szuka ludzi do pracy
Czy powstanie Park Narodowy Dolina Dolnej Odry? Ministerstwo zdecydowało
1 2 3 13

Tagi

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl