Szczecin, 18 listopada 2024

dym czujka wojewoda
Czujki dymu dla mieszkańców woj. zachodniopomorskiego. Fot. Pexels

To kwestia bezpieczeństwa. Czujki dymu dla mieszkańców

Ponad 4 tys. czujek dymu jeszcze w tym roku trafi do mieszkańców Pomorza Zachodniego. Będą montowane i uruchamiane przez strażaków.

Statystyki są porażające. “ Jesteśmy w niechlubnej czołówce”

W ostatnich pięciu latach latach  w zachodniopomorskiem doszło do 34 tysięcy pożarów budynków mieszkalnych oraz kanałów wentylacyjnych i dymowych. W ich wyniku zginęły 123 osoby, a 787 zostało rannych. Wielu tych tragedii można by uniknąć, gdyby o niebezpieczeństwie na czas powiadomiła domowa czujka dymu.

W marcu przedstawiono mi niepokojące statystyki dotyczące naszego województwa, z których wynika, że pod względem liczby pożarów sadzy w kominie jesteśmy w niechlubnej krajowej czołówce Wtedy narodził się pomysł przekazania mieszkańcom czujek, które są prostym, a jednocześnie niezwykle skutecznym zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Zwróciliśmy się do gmin i Państwowej Straży Pożarnej o wskazanie lokalizacji, w których ryzyko takich pożarów jest wysokie, a lokatorzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup czujek. W tych miejscach w pierwszej kolejności zamontujemy urządzenia wykrywające dym i tlenek węgla – mówi Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski

Czujka dymu - tanie i proste rozwiązanie ratujące życie

Ten program to bardzo dobry pomysł. Rozpoczął się bowiem sezon grzewczy. Wzrasta zatem ewentualność nieświadomego zapłonu. Aby ograniczyć ryzyko pożaru i wydzielania się silnie toksycznego tlenku węgla jest proste, a przede wszystkim stosunkowo tanie rozwiązanie. To czujka dymu, która ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem oraz pozwoli w porę zareagować, by nie stracić całego dorobku życia – mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Partnerami akcji „Czujne Województwo Zachodniopomorskie – czujka dymu gwarancją bezpieczeństwa” są Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej województwa zachodniopomorskiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

4 tys czujek dymu w trosce o życie mieszkańców Pomorza Zachodniego

Finansujemy zakup ponad 4 tysięcy czujek dymowych w trosce o mieszkańców Pomorza Zachodniego, ale także o środowisko. Prewencja i wczesne ostrzeganie to poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, którzy w porę mogą zareagować na niebezpieczeństwo. To także wyraz troski o strażaków, którzy podczas akcji ryzykują zdrowiem i życiem. Z dumą wspieramy ten projekt, bo odpowiada na potrzeby osób mieszkających w miejscach najbardziej zagrożonych pożarami – mówi Waldemar Miśko – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Dzięki funduszom z WFOŚiGW za 300 tys. zł zakupiono 4110 czujek. Od 1 do 30 listopada będą montowane przez strażaków we wszystkich powiatach i gminach w naszym województwie. Najwięcej trafi ich do powiatu stargardzkiego (350 szt.), gryfińskiego (315 szt.), koszalińskiego (300 szt.) i goleniowskiego (245 szt.). Dystrybucja odbędzie się poprzez samorządy – gminy wskażą docelowe adresy montażu, uwzględniając ośrodki pomocowe, budynki wielorodzinne i miejsca szczególnie narażone na zagrożenia.

To nie tylko montaż czujki, to także kampania informacyjna

Strażacy z PSP i OSP przeprowadzili szkolenia liderów powiatowych i gminnych w zakresie prewencji społecznej oraz montażu czujek dymu.  „Czujne zachodniopomorskie” to bowiem nie tylko same czujki, ale też cała kampania edukacyjna. Przygotowaliśmy informacyjne ulotki, planujemy prelekcje i spotkania w świetlicach oraz szkołach. Przeszkoleni strażacy i druhowie OSP będą dzielić się wiedzą w swoich środowiskach w ramach działań każdej z jednostek – mówi st. bryg. Mirosław Pender, zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP w Szczecinie.

Do pożarów w mieszkaniach i domach dochodzi najczęściej w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. 

Planowane są kolejne edycje „Czujnego Zachodniopomorskiego”.

Źródło: WFOŚiGW w Szczecnie

czujki czadu za darmo
Czujki dymu dla mieszkańców. Marszałek Olgierd Geblewicz, wojewoda Adam Rudawski, i Waldemar Miśko prezes WOŚiGW, st. bryg. Mirosław Pender,
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Popularne artykuły

zespół parlamentarny pomorze zachodnie oze
W Sejmie rozpoczął pracę ważny zespół dla Pomorza Zachodniego
nemera szczecin praca
Nemera Szczecin rozbudowuje zakład i szuka ludzi do pracy
oze pomorze senator Gawłowski
Jak przyspieszyć rozwój energetyki odnawialnej? Rozmowa z senatorem Stanisławem Gawłowskim
nabór wniosków ogrzewanie szczecin
Program Ciepłe Mieszkanie. Mieszkańcy Szczecina składają wnioski
nowy park narodowy
Czy powstanie Park Narodowy Dolina Dolnej Odry? Ministerstwo zdecydowało
farma fotowoltaiczna golczewo
Ruszyła największa farma PV na Pomorzu Zachodnim

ostatnio dodane

Zielona energia w schronisku dla bezdomnych zwierząt 
Program “Czyste Powietrze”. Wstrzymują nabór wniosków
Pomorze Zachodnie na Festiwalu Ekoenergetyki w Opolu
W Sejmie rozpoczął pracę ważny zespół dla Pomorza Zachodniego
Spalił się wiatrak. Przyczyną uderzenie pioruna?
Jak przyspieszyć rozwój energetyki odnawialnej? Rozmowa z senatorem Stanisławem Gawłowskim
1 2 3 14

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl