Szczecin, 18 listopada 2024

dym czujka wojewoda
Czujki dymu dla mieszkańców woj. zachodniopomorskiego. Fot. Pexels

To kwestia bezpieczeństwa. Czujki dymu dla mieszkańców

Ponad 4 tys. czujek dymu jeszcze w tym roku trafi do mieszkańców Pomorza Zachodniego. Będą montowane i uruchamiane przez strażaków.

Statystyki są porażające. “ Jesteśmy w niechlubnej czołówce”

W ostatnich pięciu latach latach  w zachodniopomorskiem doszło do 34 tysięcy pożarów budynków mieszkalnych oraz kanałów wentylacyjnych i dymowych. W ich wyniku zginęły 123 osoby, a 787 zostało rannych. Wielu tych tragedii można by uniknąć, gdyby o niebezpieczeństwie na czas powiadomiła domowa czujka dymu.

W marcu przedstawiono mi niepokojące statystyki dotyczące naszego województwa, z których wynika, że pod względem liczby pożarów sadzy w kominie jesteśmy w niechlubnej krajowej czołówce Wtedy narodził się pomysł przekazania mieszkańcom czujek, które są prostym, a jednocześnie niezwykle skutecznym zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Zwróciliśmy się do gmin i Państwowej Straży Pożarnej o wskazanie lokalizacji, w których ryzyko takich pożarów jest wysokie, a lokatorzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup czujek. W tych miejscach w pierwszej kolejności zamontujemy urządzenia wykrywające dym i tlenek węgla – mówi Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski

Czujka dymu - tanie i proste rozwiązanie ratujące życie

Ten program to bardzo dobry pomysł. Rozpoczął się bowiem sezon grzewczy. Wzrasta zatem ewentualność nieświadomego zapłonu. Aby ograniczyć ryzyko pożaru i wydzielania się silnie toksycznego tlenku węgla jest proste, a przede wszystkim stosunkowo tanie rozwiązanie. To czujka dymu, która ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem oraz pozwoli w porę zareagować, by nie stracić całego dorobku życia – mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Partnerami akcji „Czujne Województwo Zachodniopomorskie – czujka dymu gwarancją bezpieczeństwa” są Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej województwa zachodniopomorskiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

4 tys czujek dymu w trosce o życie mieszkańców Pomorza Zachodniego

Finansujemy zakup ponad 4 tysięcy czujek dymowych w trosce o mieszkańców Pomorza Zachodniego, ale także o środowisko. Prewencja i wczesne ostrzeganie to poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, którzy w porę mogą zareagować na niebezpieczeństwo. To także wyraz troski o strażaków, którzy podczas akcji ryzykują zdrowiem i życiem. Z dumą wspieramy ten projekt, bo odpowiada na potrzeby osób mieszkających w miejscach najbardziej zagrożonych pożarami – mówi Waldemar Miśko – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Dzięki funduszom z WFOŚiGW za 300 tys. zł zakupiono 4110 czujek. Od 1 do 30 listopada będą montowane przez strażaków we wszystkich powiatach i gminach w naszym województwie. Najwięcej trafi ich do powiatu stargardzkiego (350 szt.), gryfińskiego (315 szt.), koszalińskiego (300 szt.) i goleniowskiego (245 szt.). Dystrybucja odbędzie się poprzez samorządy – gminy wskażą docelowe adresy montażu, uwzględniając ośrodki pomocowe, budynki wielorodzinne i miejsca szczególnie narażone na zagrożenia.

To nie tylko montaż czujki, to także kampania informacyjna

Strażacy z PSP i OSP przeprowadzili szkolenia liderów powiatowych i gminnych w zakresie prewencji społecznej oraz montażu czujek dymu.  „Czujne zachodniopomorskie” to bowiem nie tylko same czujki, ale też cała kampania edukacyjna. Przygotowaliśmy informacyjne ulotki, planujemy prelekcje i spotkania w świetlicach oraz szkołach. Przeszkoleni strażacy i druhowie OSP będą dzielić się wiedzą w swoich środowiskach w ramach działań każdej z jednostek – mówi st. bryg. Mirosław Pender, zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP w Szczecinie.

Do pożarów w mieszkaniach i domach dochodzi najczęściej w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. 

Planowane są kolejne edycje „Czujnego Zachodniopomorskiego”.

Źródło: WFOŚiGW w Szczecnie

czujki czadu za darmo
Czujki dymu dla mieszkańców. Marszałek Olgierd Geblewicz, wojewoda Adam Rudawski, i Waldemar Miśko prezes WOŚiGW, st. bryg. Mirosław Pender,
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Popularne artykuły

zespół parlamentarny pomorze zachodnie oze
W Sejmie rozpoczął pracę ważny zespół dla Pomorza Zachodniego
nemera szczecin praca
Nemera Szczecin rozbudowuje zakład i szuka ludzi do pracy
oze pomorze senator Gawłowski
Jak przyspieszyć rozwój energetyki odnawialnej? Rozmowa z senatorem Stanisławem Gawłowskim
nabór wniosków ogrzewanie szczecin
Program Ciepłe Mieszkanie. Mieszkańcy Szczecina składają wnioski
PGE Gryfino Dolna Odra
Elektrownia Dolna Odra. Bardziej nowoczesna i ekologiczna?
nowy park narodowy
Czy powstanie Park Narodowy Dolina Dolnej Odry? Ministerstwo zdecydowało

ostatnio dodane

Program “Czyste Powietrze”. Wstrzymują nabór wniosków
Pomorze Zachodnie na Festiwalu Ekoenergetyki w Opolu
W Sejmie rozpoczął pracę ważny zespół dla Pomorza Zachodniego
Spalił się wiatrak. Przyczyną uderzenie pioruna?
Jak przyspieszyć rozwój energetyki odnawialnej? Rozmowa z senatorem Stanisławem Gawłowskim
Program “Czyste Powietrze”. Rekordowe zainteresowanie i dodatkowe miliony
1 2 3 14

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl