Szczecin, 31 października 2024
Darłowo ważnym punktem na mapie offshore?
Czy Darłowo będzie ważnym punktem na mapie offshorowej Polski. Jakie inwestycje mogą w tym pomóc? O tym rozmawiali uczestnicy spotkania “Darłowo Offshore Meeting”.
Spotkanie dotyczyło potencjału portu w Darłowie i rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku. Podczas wydarzenia poruszono kwestie dotyczące transformacji energetycznej w Polsce, szczególnie w zakresie budowy sektora Offshore Wind.
Darłowo prekursorem OZE w Polsce?
Pierwsza farma wiatrowa powstała właśnie w Darłowie w 1999 roku. Nikt wówczas nie wierzył, że w OZE jest przyszłość. Pomorze Zachodnie według danych Urzędu Marszałkowskiego ma 106% energii OZE (tj. więcej niż produkuje), a aż 20% wszystkich osób obsługujących farmy wiatrowe to nasi Polacy. Farma wiatrowa na Bałtyku ma produkować docelowo 33 gigawaty, tj 130 terawatogodzin – mówił Stanisław Gawłowski,przewodniczący Senackiej Komisji Klimatu i Środowisk
Obecnie ok. 16 mln ludzi na świecie pracuje w sektorze związanym z OZE. Ta liczba w najbliższym czasie znów bardzo wzrośnie, będzie zapotrzebowanie na kolejne 600 tys. osób do obsługi turbin wiatrowych. Z kolei tylko w Polsce w kolejnych latach OZE wygeneruje 200 tys. miejsc pracy.
Port w Darłowie ma szansę stać się kluczową bazą dla offshore ?
Port w Darłowie ma ogromny potencjał, by stać się bazą serwisowa dla morskiej energetyki wiatrowej.
Wyniki audytów wskazują, że Darłowo, dzięki swoim infrastrukturze i strategicznej lokalizacji, ma szansę stać się ważnym punktem logistycznym dla farm wiatrowych, szczególnie w fazie ich eksploatacji. Miasto kontynuuje swoje starania dotyczące możliwości realizacji projektu: modernizacja i rozbudowa obiektów hydrotechnicznych w porcie morskim w Darłowie na potrzeby obsługi i konserwacji instalacji wiatrowych na morzu – mówił Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa.
Obecnie działania władz Darłowa skupione są na przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej. Jeśli zostanie ona zaakceptowana przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych, otworzy drodze dynamicznego rozwoju Portu Morskiego w Darłowie.
Kolejne inwestycje w infrastrukturę portową
Z kolei Urząd Morski w Szczecin przedstawił plany dotyczące modernizacji infrastruktury hydrotechnicznej w Darłowie. W ramach Krajowego Planu Odbudowy planowana jest przebudowa falochronów, co ma na celu poprawę bezpieczeństwa i funkcjonalności portu. Przewidywana wartość inwestycji wynosi ponad 200 milionów złotych, a zakończenie prac planowane jest na koniec 2026 roku. W spotkaniu wzięli w nim udział przedstawiciele administracji publicznej, sektora energetycznego oraz firm specjalizujących się w usługach stoczniowych i morskich.
Źródło: Urząd Miasta Darłowo
Popularne artykuły
ostatnio dodane
Tagi
kontakt
Dolina OZE
telefon: 732722915
mail: kontakt@dolinaoze.pl