Szczecin, 23 październik 2024

morska energetyka wiatrowa praca
fot. Orlen Neptun. Praca offshore

Jak pozyskać ludzi do pracy w offshore?

Skąd pozyskać kadry dla offshore wind ? Zamykać kopalnie, szkolić górników i zachęcać do migracji ? Czy może pójść za przykładem takich krajów jak USA, gdzie nic się nie ogranicza? Poniżej dwugłos w tej sprawie

Rozwój OZE a szczególnie morskiej energetyki wiatrowej to większe zapotrzebowanie na pracowników. Od dobrych kilkunastu miesięcy osoby zajmujące się tą branżą intensywnie zastanawiają się czy uda się znaleźć tylu chętnych do pracy w sektorze offshore wind. Szacunki firm, które chcą budować w Szczecinie fabryki gondol i wież wiatrowych, mówią o zatrudnieniu około dwóch i pół tysiąca osób. Tyle ludzi będzie trzeba wykształcić albo na miejscu albo sprowadzić do Szczecina. To z kolei jest wyzwanie dla samorządu, wchodzimy w problematykę mieszkań, żłobków, przedszkoli dla tych ludzi. 

Miliardy na nierentowne kopalnie przeznaczmy na przeszkolenie górników i zachętę do pracy w offshore

Andrzej Montwiłł, Pełnomocnikiem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. odnawialnych źródeł energii i rozwoju technologii wodorowych.

Szczególnie w obszarze metropolitalnym będzie potrzeba zatrudnienia dużej liczby osób do produkcji, transportu i logistyki. Proszę pamiętać, że  oprócz wielkich firm tj. Vestas czy Windar, będą także mniejsze podmioty dostarczające im elementy do produkcji. One też będą potrzebować kolejnych rąk do pracy. Na pewno problem ludzi będzie, a szczególnie pracowników z wykształceniem średnim technicznym. Szkolnictwo średnie zawodowe mozolnie się zmienia, to są procesy, które trwają latami. Nie martwię się o absolwentów szkół wyższych.  Uczelnie są w stanie bardzo szybko  przestawić się i przystosować, współpracując też z firmami. Dokształca się kadry, wyposaża laboratoria, to wszystko się dzieje.  Stale rozwijana jest baza szkoleniowa dla MEW np. ośrodek Vulcan Training & Consulting, który już przeszkolił pierwsze grupy górników. Może jestem dla wielu za radykalny, ale  uważam, że w Polsce powinno się w miarę możliwości jak najszybciej zamknąć górnictwo. Zamiast dokładać miliardy publicznych pieniędzy do nierentownych kopalń, należałoby te środki przeznaczyć na przekwalifikowanie górników i na zachętę do migracji. Wiem, że to nie jest łatwe, ale można np. oferować im mieszkania i pewną przestrzeń społeczną, żeby się tu czuli dobrze i chcieli być tutaj na stałe. Są też mniej radykalne rozwiązania jak na przykład praca w systemie dwa tygodnie na dwa tygodnie.  Czyli ktoś przyjeżdża na dwa tygodnie do pracy i wraca na dwa tygodnie do swojego środowiska. Szuka się różnych rozwiązań. To też jest rola pracodawcy, by się zastanowić nad tym jak przyciągać pracowników. 

Zamykanie kopalń to nie jest dobre rozwiązanie. Zacznijmy doceniać to co mamy.

Piotr Metlak, były górnik i uczestnik pierwszej edycji szkolenia “Wiatr – Kopalnia możliwości”

Wszystko ma swoje wady i zalety.  Nie powinniśmy się zapędzać i iść trochę jak owce bezmyślnie w jednym kierunku. Jeśli nawet zamknijmy wszystkie kopalnie i zainstalujmy na morzu pełno turbin wiatrowych, to co zrobimy jak nie mamy przygotowanego naszego kraju do przesyłania tej energii produkowanej w głąb lądu. Nikt o tym głośno nie mówi. Poza tym jakie to są koszty, ile środowiska będzie zniszczonego, żeby poprowadzić linie wysokiego napięcia Uważam, że powinniśmy wykorzystywać to, co daje nam natura. Jeżeli na Śląsku jest węgiel powinniśmy z niego korzystać. Może się okazać, że za  5, 10 lat w naszym kraju są jeszcze pokłady węgla. Do tego pojawi się nowa, bardziej ekologiczna technologia spalania. Ta bliskość złóż węgla powinna być wykorzystana np. przez lokalne społeczności. Jeżeli w pasie nadmorskim czy np w okolicach Szczecina wieje wiatr i można stawiać elektrownie wiatrowe, to tam korzystajmy z tej energii. Z kolei na wschodzie Polski mamy gaz, to korzystajmy z niego. Nie ukierunkowujemy się tylko w jedną stronę,  zostawmy sobie jakąś alternatywę. Proszę zobaczyć co robią Stany Zjednoczone, Chiny lub Indie. Pod tym względem oni nic nie ograniczają. Wydobycie węgla u nich wzrosło nawet dwa razy. Dlaczego my w Europie mamy mieć zieloną energię a cały świat robi to po swojemu i w swoim tempie. Nam się wmawia na Śląsku, że nasze kopalnie są złe, a w Niemczech na przykład zwiększa się wydobycie węgla. Ciężko naszym ludziom wytłumaczyć, że kopalnie trzeba zamykać, a energie odnawialne są dobre. Ludzie mają dostęp do informacji, do internetu, do osób, które się tym zajmują. Oni widzą co się dzieje na świecie. Moim zdaniem potrzebna jest równowaga i umiar we wszystkim, zarówno w życiu prywatnym, jak i w życiu zawodowym.

Opnie zebrał: Tomasz Klek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Popularne artykuły

farma fotowoltaiczna golczewo
Ruszyła największa farma PV na Pomorzu Zachodnim
nemera szczecin praca
Nemera Szczecin rozbudowuje zakład i szuka ludzi do pracy
Darłowo port serwisowy morska energetyka wiatrowa
Darłowo ważnym punktem na mapie offshore?
wody termalne police
Są pieniądze, “zatem wiercimy”! W Policach szukają wód termalnych.
nowy park narodowy
Czy powstanie Park Narodowy Dolina Dolnej Odry? Ministerstwo zdecydowało
praca panattoni szczecin
Magazyn Panattoni. Mega ekologiczny i z finansowaniem

ostatnio dodane

Donald Trump zagrożeniem dla rozwoju OZE?
Co z energią odnawialną po wygranej Donalda Trumpa? Zobacz opinię
To kwestia bezpieczeństwa. Czujki dymu dla mieszkańców 
Tauron oddał do eksploatacji farmę wiatrową Mierzyn
Nemera Szczecin rozbudowuje zakład i szuka ludzi do pracy
Czy powstanie Park Narodowy Dolina Dolnej Odry? Ministerstwo zdecydowało
1 2 3 13

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl