Szczecin, 12 sierpnia 2024

pomorski uniwersytet medyczny offshore

PUM uruchamia kolejny kierunek związany z offshore

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w sektorze offshore to nowy kierunek studiów podyplomowych na Wydziale Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Nabór rozpocznie się już po wakacjach. To kolejny kierunek związany z morską energetyką wiatrową uruchamiany przez PUM.

Program studiów został opracowany we współpracy z globalnymi liderami branży – Dräger, FairWind oraz Ørsted. Jak mówią przedstawiciele PUM wprowadzenie nowego kierunku ma na celu podniesienie standardów edukacji w zakresie BHP. Chodzi też o przygotowanie wykwalifikowanej kadry dla polskiego rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Czego będą uczyć się studenci na kierunku?

Studia obejmują szeroki zakres zagadnień, m.in: międzynarodowe i polskie prawo pracy, analiza ryzyka, prace w przestrzeniach zamkniętych i na wysokości, a także zarządzanie bezpieczeństwem na projektach offshore. Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych wykładowców oraz praktyków branży, przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu firmy Dräger, a także w akredytowanym ośrodku European Wind Academy w Szczecinie. Studenci będą mieli także możliwość ukończenia międzynarodowych kursów, takich jak NEBOSH HSE Award in Managing Risks and Risk Assessment, ERC BLS/AED, oraz Stop the Bleed.

Cenne doświadczenie współpracy z ludźmi z doświadczeniem offshore

Uczestnicy studiów będą mieli okazję bezpośredniej współpracy z osobami realizującymi projekty na morskich farmach wiatrowych. Dzięki wsparciu Dräger, FairWind i Ørsted, studenci będą mogli zdobywać cenne doświadczenie. Na pewno  zwiększy ono ich atrakcyjność na rynku pracy oraz przygotuje do pracy w wymagających warunkach offshore i nie tylko. Absolwenci kierunku będą mogli także podjąć pracę jako Starsi Inspektorzy BHP także w innych gałęziach przemysłu, na budowach, w zakładowych służbach BHP czy jednostkach budżetowych.

To już kolejny kierunek studiów PUM realizowany w celu przygotowania kadr dla sektora offshore. Wsparcie czołowych światowych firm z branży energetyki odnawialnej jest dowodem na to jak potrzebne są te inicjatywy. Nowy kierunek studiów przyczyni się do umiędzynarodowienia kształcenia w dziedzinie BHP w Polsce. Absolwenci będą przygotowani na wyzwania związane z zarządzaniem bezpieczeństwem w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Moim zdaniem jest to bardzo dobry kierunek rozwoju, umożliwiający podjęcie ciekawej i dobrze płatnej pracy.”mówi kpt. ż. w. Kamil Kielek.

Kiedy nabór, dla kogo studia i w jakim wymiarze czasu?

Uczelnia planuje rozpoczęcie naboru na „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Sektorze Offshore” już za parę  tygodni. Studia przeznaczone dla absolwentów dowolnego kierunku studiów będą trwać dwa semestry i obejmą 218 godzin zajęć, z czego 154 godziny to wykłady, 10 godzin to seminaria, a 54 godziny przeznaczone są na ćwiczenia praktyczne. Program skończy się egzaminem teoretycznym i pozwoli uzyskać uprawnienia starszego inspektora BHP. Zaplanowano 30 miejsc dla studentów.

To drugi kierunek o tematyce offshore uruchomiony przez PUM

Od ubiegłego roku akademickiego w ofercie edukacyjnej uczelni znajdzie się kierunek Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore. Absolwenci tych studiów będą przygotowani zarówno do pracy w Pogotowiu Ratunkowym, Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR), również jako instruktorzy pierwszej pomocy, jak i do pracy np. na statkach, platformach wiertniczych lub morskich i lądowych farmach wiatrowych. 

Kierunek jest w trzyletnim toku stacjonarnych studiów 1. stopnia PUM. Zajęcia odbywają się w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie oraz w Politechnice Morskiej w Szczecinie we współpracy ze specjalistyczną kadrą i w infrastrukturze dydaktycznej tej uczelni.  

Więcej informacji na stronie: www.pum.edu.pl.

żródło: Pomorski Uniwersytet Medyczny

opracowanie: redakcja portalu Dolina OZE

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Popularne artykuły

nemera szczecin praca
Nemera Szczecin rozbudowuje zakład i szuka ludzi do pracy
farma fotowoltaiczna golczewo
Ruszyła największa farma PV na Pomorzu Zachodnim
Darłowo port serwisowy morska energetyka wiatrowa
Darłowo ważnym punktem na mapie offshore?
wody termalne police
Są pieniądze, “zatem wiercimy”! W Policach szukają wód termalnych.
farmy wiatrowe felieton
Offshorowy październik. Felieton dr inż. Andrzeja Montwiłła
nowy park narodowy
Czy powstanie Park Narodowy Dolina Dolnej Odry? Ministerstwo zdecydowało

ostatnio dodane

Program “Czyste Powietrze”. Rekordowe zainteresowanie i dodatkowe miliony
Donald Trump zagrożeniem dla rozwoju OZE?
Co z energią odnawialną po wygranej Donalda Trumpa? Zobacz opinię
To kwestia bezpieczeństwa. Czujki dymu dla mieszkańców 
Tauron oddał do eksploatacji farmę wiatrową Mierzyn
Nemera Szczecin rozbudowuje zakład i szuka ludzi do pracy
1 2 3 13

Tagi

kontakt

Dolina OZE

telefon: 732722915

mail: kontakt@dolinaoze.pl