You are currently viewing Giganci w branży offshore wybierają Szczecin

Giganci w branży offshore wybierają Szczecin

Trzy potężne fabryki komponentów do farm wiatrowych powstaną w Szczecinie. W styczniu duńska firma Vestas zapowiedziała budowę kolejnego zakładu produkcyjnego w Szczecinie, a hiszpański Windar podpisała ostateczną umowę dzierżawy terenu, na którym postawi swój zakład. To historyczna chwila dla naszego miasta – komentują zgodnie  przedstawiciele samorządu uczelni i eksperci.

Vestas zapowiada budowę drugiej fabryki. Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie firmy, fabryka zostanie wybudowana w północnej części Szczecina, na Skolwinie. W ramach inwestycji powstaną hale produkcyjne wraz z częścią część socjalno-administracyjną. W zakładzie produkowane będą łopaty do flagowej morskiej turbiny wiatrowej Vestas, V236-15.0 MW. Zgodnie z planem zakład ruszy pełną parą w 2026 roku i ma wygenerować ponad tysiąc nowych miejsc pracy.

Vestas zamierza być liderem rozwoju zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie, który będzie w stanie zapewnić skalę niezbędną do zaspokojenia przewidywanego zwiększonego zapotrzebowania na morską energetykę wiatrową. Nasze plany dotyczące utworzenia dwóch nowych fabryk offshore w Polsce potwierdzają, że Europa może pobudzać inwestycje w branżę wiatrową i zielone miejsca pracy dzięki odpowiednim długoterminowym zobowiązaniom dotyczącym morskich projektów wiatrowych – powiedział Tommy Rahbek Nielsen, COO firmy Vestas.

Przedstawiciele samorządu, uczelni wyższych i eksperci zgodnie uważają, że działania inwestycyjne Vestas otwierają nowy rozdział w historii gospodarczej Szczecina. To bardzo ważny i innowacyjny krok naprzód

Liczę na to, że Szczecin w najbliższym czasie stanie się offshorową stolicą Polski. Dwie  fabryki lidera o światowej renomie w tak krótkim czasie i właśnie w naszym mieście to ewenement na skalę europejską, a może i światową  – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina – w ślad za tymi inwestycjami pojawią się też nowe zawody i kompetencje na rynku pracy co jest również zachętą, aby uwaga wszystkich chcących pracować w tym atrakcyjnym sektorze była dziś skierowana właśnie na Szczecin

Budowa fabryki na Skolwinie to nie jedyna inwestycja firmy Vestas na terenie Szczecina. Nowy zakład znajduje się w niedalekiej odległości od Ostrowa Brdowskiego, wyspy położonej w Szczecinie, na której Vestas planuje otworzyć kolejną swoją fabrykę. Tam zamierza montować gondole do turbin wiatrowych. Zgodnie z planem ten zakład rozpocznie działalność również w 2025 r. i utworzy 700 miejsc pracy.

Windar ostatecznie wybiera Szczecin. Hiszpańska firma  podpisała 16 stycznia br. z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście finalną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim. Na obszarze o pow. ok 17 ha, położonym w szczecińskim porcie, będą produkowane elementy wież wiatrowych dla morskich lub lądowych farm wiatrowych. Poza tym w fabryce będą powstawać także m.in. konstrukcje fundamentów dla offshore i onshore, konstrukcje masztów lub wież metalowych, itp. Produkowane w Szczecinie morskie wieże wiatrowe XXL przeznaczone będą do obsługi turbin nowej generacji o mocy zainstalowanej 20 MW.

Powstałe elementy będą transportowane m.in. drogą morską.  Windar deklaruje, że rozpocznie działalność w stolicy woj. zachodniopomorskiego w pierwszej połowie 2026 roku. W związku z inwestycją firma planuje zatrudnić przynajmniej 400 osób. Wartość przedsięwzięcia po stronie inwestora szacowana jest na 70 mln euro. W sumie Vestas i Windar planują zatrudnić w swoich fabrykach w naszym mieście ponad 2000 osób.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Komentator WordPressa
6 miesięcy temu

Cześć, to jest komentarz.
Aby zapoznać się z moderowaniem, edycją i usuwaniem komentarzy, należy odwiedzić ekran komentarzy w kokpicie.
Awatary komentujących pochodzą z Gravatara.